Press "Enter" to skip to content

Historie żołnierzy LWP

Ludowe Wojsko Polskie postrzegane jest negatywnie i rzadko kiedy w debacie publicznej jego byli członkowie zabierają głos. W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu okazją do dyskusji na temat żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego będzie prezentacja publikacji Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione autorstwa Kai Kaźmierskiej i dra Jarosława Pałki.

Jest to pierwsza publikacja, która łączy spojrzenie socjologa oraz historyka na indywidualne losy byłych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Jednocześnie jest zapisem pamięci wspólnoty pokoleniowej. Książka przedstawia relacje autobiograficzne weteranów spod Lenino, Wału Pomorskiego i Budziszyna, którzy opowiadają m.in. o codziennej służbie w formacji podległej komunistom, o ideologizacji i sowieckich dowódcach, a także o stosunku do niemieckiej ludności cywilnej. Wreszcie jest to opowieść o PRL-u, w którym wielu z nich stało się beneficjentami systemu, bądź chodziło w glorii najważniejszych kombatantów.

O książce dyskutować będą: prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki), dr Jarosław Pałka (Dom Spotkań z Historią), dr Daniel Koreś (Instytut Pamięci Narodowej).

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ulica Grabiszyńska 184 we Wrocławiu.

Kiedy: 25 czerwca 2019, godzina 17:30. Wstęp wolny

Organizatorzy wydarzenia: Centrum Historii Zajezdnia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Kontakt: dr Aleksandra Paprot-Wielopolska/aleksandra.paprot-wielopolska@zajezdnia.org (71 715 96 2264).

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

0 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.