Press "Enter" to skip to content

Joannici zapraszają na spotkanie

Strzegomscy joannici zapraszają na spotkanie. Poznajcie bractwo rycerskie, które nawiązuje do chlubnych tradycji miasta.

Bazylika Mniejsza w Strzegomiu Źródło Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła

Jeśli interesuje Cię historia naszego regionu, możesz spotkać się z tymi, którzy ją propagują i odkrywają. 23 lutego opowiedzą o bazylice strzegomskiej. Jej twórcą był właśnie zakon joannitów, a właściwie Zakon Szpitalny Świętego Jana Jerozolimskiego. W Strzegomiu komandoria pojawia się w XIII wieku, kiedy dokonano nadania na jej rzecz. Od tego czasu zakon związany jest nie tylko ze Strzegomiem, ale i okolicami. Pozostałością po nim jest bazylika pw. św. św Apostołów Piotra i Pawła. Budowano ją w miejscu drewnianego kościółka i zakończono w XIV wieku. Do tradycji miasta sięga współczesna Komandoria Joannitów Strzegomskich. Kontynuują oni, rekonstruują i popularyzują tradycje joannicie na Śląsku, a szczególnie w Strzegomiu. Warto przypomnieć, że po kasacji Zakonu Templariuszy, joannici przejęli ich majątek. Dzisiaj w Centrum Aktywności Społecznej Karmel opowiedzą o bazylice. Zapraszamy na wykład o godzinie 17.00 „Jak budowano bazylikę w Strzegomiu. Czyli drewno i kamień na budowie”.

Centrum Aktywności Społecznej Karmel przy ul. Kościuszki 2, 23 lutego, godzina 17.00 „Jak budowano bazylikę w Strzegomiu. Czyli drewno i kamień na budowie”.


0 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.