Press "Enter" to skip to content

Książ – nieznane dokumenty

„XX wieczna przebudowa Książa Jana Henryka XV – dokumenty nieznane” – to tytuł prelekcji z cyklu „O historii na żywo”, jaka odbędzie się 9 marca o godz. 17.30 w zamku Książ. Tematem prelekcji będzie przebudowa Książa w latach 1908-1922, dzięki której zamek zyskał m.in. monumentalne skrzydła zachodnie i północne. W świetle niepublikowanych dokumentów i aktualnych badań opowie o niej historyczka sztuki, wiceprezes Fundacji Disy Wioletta Wrona-Gaj.

Bez XX wiecznej przebudowy Książ nie wyróżniałby się dziś ani imponującą kubaturą, ani fantasmagoryczną architekturą, czerpiącą z niemieckiego renesansu, a odwołującą się do pereł takich jak Pellerhaus w Norymberdze. Przebudowa, zlecona po śmierci Jana Henryka XI przez jego następcę – Jana Henryka XV, trwała ponad 17 lat, a dokonać jej mieli mistrz budowlany z Pszczyny – Ludwig Scheinert oraz Humbert Ritter Walcher von Molthein – austriacki architekt (1865-1926), słynący z restauracji arystokratycznych zamków i pałaców.

Pierwsze projekty architektoniczne nie są znane, tajemnicą pozostawało jaki zakres prac był autorską koncepcją architekta, a jaki mistrza budowlanego oraz jak wyglądała dokładna chronologia przebudowy. Autorce udało się dotrzeć do nigdy niepublikowanych i nieopracowanych źródeł, w tym korespondencji między wspomnianymi panami, materiałów sporządzanych dla kierownika budowy, szczątkowych projektów architektonicznych i ustaleń dotyczących dekoracji wnętrz. Materiał ten pokazuje jakie były inspiracje dla Książa, kto wpływał na realizację koncepcji i jaka była rola zamawiającego – Księcia Jana Henryka XV von Pless. Maluje też tło tego gigantycznego przedsięwzięcia, pokazując infrastrukturę samej przebudowy.

Organizatorzy – Zamek Książ i Fundacja Księżnej Disy von Pless proszą o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872; e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:

– parking przed budynkiem bramnym (P2) – 10 zł/auto osobowe

– parking na Parkingu Głównym (P1) – 5 zł / auto osobowe

Wstęp na prelekcję – wolny.

Wioletta Wrona-Gaj – absolwentka historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a także podyplomowej archeologii przemysłowej na Politechnice Wrocławskiej i planowania przestrzennego na Politechnice Łódzkiej; kierownik Muzeum Przemysłu i Techniki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.