Press "Enter" to skip to content

Książ – nieznane dokumenty

„XX wieczna przebudowa Książa Jana Henryka XV – dokumenty nieznane” – to tytuł prelekcji z cyklu „O historii na żywo”, jaka odbędzie się 9 marca o godz. 17.30 w zamku Książ. Tematem prelekcji będzie przebudowa Książa w latach 1908-1922, dzięki której zamek zyskał m.in. monumentalne skrzydła zachodnie i północne. W świetle niepublikowanych dokumentów i aktualnych badań opowie o niej historyczka sztuki, wiceprezes Fundacji Disy Wioletta Wrona-Gaj.

Bez XX wiecznej przebudowy Książ nie wyróżniałby się dziś ani imponującą kubaturą, ani fantasmagoryczną architekturą, czerpiącą z niemieckiego renesansu, a odwołującą się do pereł takich jak Pellerhaus w Norymberdze. Przebudowa, zlecona po śmierci Jana Henryka XI przez jego następcę – Jana Henryka XV, trwała ponad 17 lat, a dokonać jej mieli mistrz budowlany z Pszczyny – Ludwig Scheinert oraz Humbert Ritter Walcher von Molthein – austriacki architekt (1865-1926), słynący z restauracji arystokratycznych zamków i pałaców.

Pierwsze projekty architektoniczne nie są znane, tajemnicą pozostawało jaki zakres prac był autorską koncepcją architekta, a jaki mistrza budowlanego oraz jak wyglądała dokładna chronologia przebudowy. Autorce udało się dotrzeć do nigdy niepublikowanych i nieopracowanych źródeł, w tym korespondencji między wspomnianymi panami, materiałów sporządzanych dla kierownika budowy, szczątkowych projektów architektonicznych i ustaleń dotyczących dekoracji wnętrz. Materiał ten pokazuje jakie były inspiracje dla Książa, kto wpływał na realizację koncepcji i jaka była rola zamawiającego – Księcia Jana Henryka XV von Pless. Maluje też tło tego gigantycznego przedsięwzięcia, pokazując infrastrukturę samej przebudowy.

Organizatorzy – Zamek Książ i Fundacja Księżnej Disy von Pless proszą o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872; e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl

Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:

– parking przed budynkiem bramnym (P2) – 10 zł/auto osobowe

– parking na Parkingu Głównym (P1) – 5 zł / auto osobowe

Wstęp na prelekcję – wolny.

Wioletta Wrona-Gaj – absolwentka historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a także podyplomowej archeologii przemysłowej na Politechnice Wrocławskiej i planowania przestrzennego na Politechnice Łódzkiej; kierownik Muzeum Przemysłu i Techniki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

5 LIKES

One Comment

  1. Jacek Ziaja Jacek Ziaja 12 maja 2020

    Dodam tylko na marginesie wydarzenia, iż w Świebodzicach (do 1945 r. niem. Freiburg [in Schlesien]) według danych z ksiąg adresowych/mieszkańców miasta z lat 1938 i 1942 pod adresem Kirchstrasse 28 (obecnie ul. Bolesława Prusa) zamieszkiwała niejaka Elise Walcher von Molthein…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.