Press "Enter" to skip to content

Majówka à la historia

Maj obfitować będzie w wiele wydarzeń, podczas których historię będziemy mieli na wyciągnięcie dłoni…

Zamek Grodziec majówkowo (1-3 maja)

To kolejny z dolnośląskich piastowskich zamków, który zaprasza do siebie na majówkę. W tym roku rozpocznie się ona 1 maja o godzinie 13.00. O godzinie 16.00 wystąpi zespół Castle Dreams, a dla gości przygotowano prawdziwy rycerski dzień – pokaz walk, pokaz tańców, zabawy plebejskie, narty Bolka czy strzelanie z łuku. 2i 3 maja będzie koncertowo. Każdego dnia czekają na nas prezentacje kuchni kresowej czy produktów regionalnych. Będzie można też zwiedzić zamek z przewodnikiem. Niestety impreza jest biletowana. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, a ulgowy 12.

Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych Twierdze Smaków w Zamku Czocha (1-4 maja)

To będzie najsmaczniejsza Majówka w historii Dolnego Śląska! Już po raz drugi zapraszamy do Zamku Czocha, bajkowej budowli nad Jeziorem Leśniańskim na Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych Twierdze Smaków.  Od 1 do 4 maja w zamku zagoszczą kucharze i dania sprzed wieków. Na gości czekają warsztaty, m.in. piwne, zielarskie, związane z czekoladą, wykłady, m.in. o tym jak z resztek zrobić pyszne danie, pokazy: m.in. jak ugotować kurczaka we flaszy, zabawy dla dorosłych i dla dzieci, a także Wielka Uczta Historyczna 2 maja. W trakcie festiwalu rozegra się Bitwa Regionów organizowana przez Krajowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego, podczas której gospodynie domowe z różnych rejonów Polski będą prezentować swoje wyroby. Zwiedzający skorzystają z bezpłatnych degustacji; m.in. kuchni carskiej z czasów I wojny światowej, kuchni zamku Czocha, smakołyków od czasów średniowiecza do baroku, a także tradycyjnych, śląskich pierników. Na stoiskach nie zabranie nalewek, kwasu chlebowego, a także wody z zabytkowego już dziś saturatora. Historia kuchni to także lata siedemdziesiąte, stąd w barze o wdzięcznej nazwie Czar PRLu nasza pani Grażynka będzie serwować setę i galaretę oraz socjalistyczną pomidorówkę. Łyżki i widelce będą przymocowane łańcuchem, jak na filmie „Miś”.

Krzeszów Wielki Piknik Patriotyczny (12 maja)

W Bazylice Krzeszowskiej będzie nietypowo. Ryk silników, koncerty, liczne stoiska oraz atrakcje, a co za tym idzie setki motocyklistów i tysiące odwiedzających. Zapraszamy serdecznie na VI Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny. Już 12 maja w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie. Co nas czeka nas w tym roku? Wydarzenie rozpocznie się w Kamiennej Górze, motocykliści spotkają się na rynku, aby wspólną paradą motocyklową przemierzyć ulice miasta i pojechać wprost do Europejskiej Perły Baroku. W Krzeszowie jak co roku odbędzie się uroczysta Msza Święta za ojczyznę oraz w intencji motocyklistów. A później… czas na piknik, koncerty, zabawę fantową, nie zabraknie także licznych stoisk i atrakcji.

XIV Jarmark Średniowieczny na Zamku Grodno (18-19 maja)

Bractwo Zamku Grodno wraz z gminą Walim oraz zapraszają zarówno brać rekonstruktorską, jak i zainteresowanych średniowieczem turystów, na kolejną odsłonę Jarmarku Średniowiecznego. Tradycyjnie zorganizowany będzie w murach fascynującego i unikatowego Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Impreza ma już długą tradycję. XIV Jarmark Średniowieczny kontynuuje ideę z poprzednich lat. Z jednej strony ma być miejscem spotkania, wymiany wiedzy i doświadczeń odtwórców, z drugiej zaś strony jej celem jest ożywienie dawnych dziejów dla turystów. W trakcie Jarmarku odbywać się będą zarówno pokazy, jak i różnej maści turnieje. Będzie można podziwiać i kupić wytwory rzemiosła z okresu średniowiecza, części z nich nawet spróbować. Oczywiście nie zabraknie bitwy. Wstęp na imprezę jest darmowy

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronach internetowych gospodarzy imprez. W imieniu organizatorów zapraszamy!

0 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.