Press "Enter" to skip to content

Monografia Johannesa Riedla

Spread the love

Wybitny świdnicki rzeźbiarz ma swoją monografię. Nakładem wydawnictwa Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk ukazała się książka Laudatissimus Phidias noster. Rzeźbiarz Johann Riedel SJ (1654-1736) między czeską tradycją cechową a francuską sztuką akademicką

Jej autorem jest Paweł Migasiewicz – historyk sztuki, specjalizujący się w historii rzeźby i architektury nowożytnej.

(Źródło foto: Informacja Turystyczna w Świdnicy)

Pochodzący ze Śląska jezuicki rzeźbiarz i projektant Johann Riedel (1654-1736) był pod wieloma względami nieprzeciętną postacią wśród artystów aktywnych w monarchii habsburskiej w XVII i XVIII wieku. Jego długie życie zostało stosunkowo dokładnie udokumentowane poprzez różnorakie zapiski archiwalne, a zwłaszcza dzięki jego „Vocatio” zawierającej krótką autobiografię. W trakcie swojej podróży edukacyjnej, której celem była nauka w akademii sztuki, Riedel dotarł do Francji i spędził w niej prawie dwa lata (1680-1682). Jego późniejsze dzieła, stworzone głównie w Pradze i w Świdnicy, prezentują w związku z tym unikatową syntezę wpływów czeskich i francuskich. Biografia Riedla daje asumpt do rozważań na temat sztuki jezuickiej w środowisku wielowyznaniowym, relacji artystycznych między Francją a krajami Korony Czeskiej oraz ambicji akademickich i kondycji społecznej artystów w epoce nowożytnej – pisze o Riedlu wydawca książki, która z pewnością stanowi piękną inspirację do odkrywania rzeźb twórcy i jego uczniów na Dolnym Śląsku, we Francji czy Czechach. Książka posiada bogatą ikonografię, a wśród autorów zdjęć znajduje się także Mariusz Barcicki ze Świdnicy. Książka dostępna jest w sprzedaży w Informacji Turystycznej w Świdnicy w cenie 84 zł.

Johann Riedel (ur. 22.04.1654 Wildgrub-2.01.1736 Świdnica) był niemieckim jezuitą i rzeźbiarzem tworzącym w stylu barokowym. Najbardziej znanymi jego dziełami jest ołtarz główny i ołtarze boczne w świdnickiej katedrze. Rzeźbiarstwa uczył się w Bruntalu i Kutnej Horze. W 1682 roku wstąpił do zakonu jezuitów w Pradze, a w 1692 roku przeprowadził się do klasztoru jezuitów w Świdnicy. Warsztatowi Riedla przypisuje się też wystrój rzeźbiarski dwóch bocznych kaplic kościoła w Konarach w tym ołtarze i 8 figur świętych, z których figury św. Anny, Barbary, Elżbiety i Leopolda przypisuje się samemu Riedlowi. W 1682 r. Riedel napisał autobiografię (wydana drukiem w 1930 r. oraz w 2012 r.). Rzeźbiarz zmarł w Świdnicy i pochowany został wraz z innymi jezuitami w kryptach pod świdnicką katedrą. Jego szczątki spoczywają tam zapewne do dziś, nigdy bowiem nie przeprowadzono dokładnych badań zawartości świdnickich krypt.

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.