Press "Enter" to skip to content

Najstarszy na Dolnym Śląsku

Spread the love

Kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa dała możliwość zwiedzania wielu muzeów on-line. Taką inicjatywę realizuje między innymi Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które publikuje krótkie filmy, prezentujące różne zabytki.

Jednym z najnowszych jest film o Tryptyku Koronacji Marii pochodzącym z kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu w Pełcznicy (obecnie dzielnica Świebodzic). Właściwie kościół znajduje się obecnie w granicach administracyjnych dzielnicy Świebodzic – Ciernie, ale w momencie powstawania tryptyku, świątynia należała do Pełcznicy. Szczegółowo o historii kościoła pisze w swoim artykule Rafał Wierzyński (czytaj tutaj: Najstarszy w Świebodzicach).

Tryptyk Koronacji Marii z kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu
(Foto: Anna Bartnik/www.simplyanna.pl)

Tryptyk ze Świebodzic (Pełcznicy) jest obecnie uważany za jedną z najcenniejszych gotyckich nastaw ołtarzowych na ziemiach polskich. Można go dzisiaj podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Historycy sztuki datują jego powstanie na lata 1370-1380.

Autor tego dzieła pozostaje do dziś nieznany, tryptyk uznawany jest za prawdopodobnie najstarszy ołtarz szafiasty zachowany na Dolnym Śląsku. Nastawa wykonana jest z drewna świerkowego (oprawa) oraz lipowego (figury), całość zaś pokryta jest polichromią i płatkami złota.

W centrum trzyczęściowej nastawy będącej tzw. ołtarzem szafiastym znajdują się figury koronowanych Marii i Jezusa w otoczeniu czterech świętych kobiet – św. Jadwigi Śląskiej z modelem kościoła w Trzebnicy i butami w ręce, św. Doroty z koszem, św. Małgorzaty ze smokiem i św. Katarzyny Aleksandryjskiej z mieczem i kołem. W dolnej części tryptyku znajduje się miejsce po pięciu niezrachowanych popiersiach. Na bocznych skrzydłach tryptyku znajdują się postacie świętych i proroków. Na zewnętrznych powierzchnia skrzydeł (widocznych jedynie po zamknięciu), namalowano w XV wieku słabo zachowane, całopostaciowe wizerunki Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Boleściwego. Zabytek z Pełcznicy stanowił niegdyś część ołtarza głównego kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu. Obecnie stanowi własność Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu i pozostaje w depozycie Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Andrzej Dobkiewicz

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.