Press "Enter" to skip to content

Nasza Wiktoria roku 20-go

Projekt „Nasza Wiktoria roku 20-go” to podróż przez historię, tożsamość miejsca, ludzkie biografie, przez Dolny Śląsk, który od wieków gości walczących o wolność i niepodległość patriotów.

Fundacja św. Jadwigi w Morawie wraz z partnerami realizuje zadanie w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

W oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie Dolnego Śląska a wpisywały się w nurt zaangażowania patriotycznego Polaków walczących ,Za wolność naszą i waszą”, odkrywając w biografiach świadków czasu ważne wątki patriotyczne związane z wydarzeniami lat 1917-1922 w Polsce, a także podejmując się stworzenia indywidualnych definicji patriotyzmu, powstał 16 osobowy, międzypokoleniowy zespół do opowiedzenia o Wiktorii 1920 roku. Tworzą go uczennice wałbrzyskich i świdnickich liceów (II LO w Wałbrzychu , Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu oraz III LO w Świdnicy) a także dorośli z Wałbrzycha, Świebodzic, Świdnicy i Pastuchowa, którzy pod okiem trenerów odbywają międzypokoleniową podróż przez wydarzenia historyczne, własne refleksje, szukając środków wyrazu dla własnych emocji i definicji.

W siedzibie Fundacji św. Jadwigi w Morawie od 5 do 10 października oraz od 12 do 14 października 2020 r. odbyły się międzypokoleniowe warsztaty w ramach projektu. Pierwsze miały charakter integracyjno-historyczny, poświęcone  były tematyce historyczno-patriotycznej. Podczas warsztatów odbywały się też zajęcia integracji i komunikacji międzypokoleniowej a w pałacowej przestrzeni rozmawiano o dużych pojęciach: Ojczyzna, Patriotyzm, Zwycięstwo,  opracowywano własne definicje, malowano słowem i pieśnią obraz Wiktorii. W ramach pierwszego warsztatu obyło się spotkanie ze świadkami czasu, córką legionisty roku 1920 Stanisława Stolarczyka – Różą Stolarczyk oraz panią Melittą Sallai, córką ostatnich właścicieli pałacu  Morawie.  Drugie warsztaty komunikacyjno-teatralne to praca z tekstami literackimi, pamiętnikami, listami, pieśnią. To praca koncepcyjna i przygotowanie międzypokoleniowego reportażu teatralnego –  spektaklu „Nasza Wiktoria roku 20-go”, który uświetni obchody wydarzeń upamiętniających zwycięstwo w 1920 roku.

Dyrektor Fundacji św. Jadwigi Marzena Muszyńska-Szwegler i koordynator projektu Alicja Przepiórska-Ułaszewska zachęcają do obejrzenia reportażu: „Nasza Wiktoria roku 20-go” oraz spektaklu ,,Nasza Wiktoria roku 20-go”.

3 LIKES

One Comment

  1. www.xmc.pl Enterprise www.xmc.pl Enterprise 9 listopada 2020

    Wspaniałe pomysły kosztują grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twj blog jest tego wspaniałym przykładem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.