Press "Enter" to skip to content

Nazistowskie eutanazje

Do 16 sierpnia w pałacu w Krzyżowej (gmina Świdnica) można zwiedzać wystawę Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945.

Ekspozycja zorganizowana przez Fundację Saksońskich Miejsc Pamięci | Miejsce Pamięci Pirna-Son­nenstein porusza mało znany do tej pory rozdział śląskiej historii, a mianowicie mordy na pochodzących ze Śląska cho­rych psychicznie i upośledzonych umysłowo w okresie nazistowskiej dyktatury. Ludzie ci, napiętnowani jako istoty „niewarte życia”, poddawani przymusowej ste­rylizacji, od 1940 roku byli systematycznie uśmiercani. Większość mordów przeprowadzono w Saksonii.

W 1941 roku w ko­morze gazowej zakładu Pirna-Sonnenstein zamordowano 1.575 pacjentów z samego tylko Śląska. Do końca wojny w saksońskich zakładach leczniczo-opiekuńczych kilkuset ludzi zmarło z głodu lub z prze­dawkowania leków. Ale i na Śląsku mordowano chorych. Na specjalnych oddziałach dziecięcych zakładów leczni­czych we Wrocławiu i Lublińcu lekarze zabijali młodzież i dzieci uznane za nieodwracalnie upośledzone. W pobliżu Świdnicy uśmiercono na przykład w nieznanych okolicznościach pacjentów zakładu dla psychicznie chorych w Świebodzicach.

W obozach koncentracyjnych Auschwitz i Gross-Rosen dokonywano selekcji więźniów niezdolnych do pracy, a następnie uśmiercano ich w zakładach Pirna-Sonnenstein i Bernburg.

Ekspozycja jest dostępna w językach polskim i niemieckim.

Wystawa jest częścią projektu sfinansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.