Press "Enter" to skip to content

Niepodległość biografiami pisana

Spread the love

„Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin” to program realizowany przez Fundację św. Jadwigi z Morawy, ze środków z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Patronat nad programem w Morawie objął Świdnicki Portal Historyczny.

W dniach 19-20 i 26-27 października w pałacu w Morawie odbyły się warsztaty biograficzno- historyczne i biograficzno-dziennikarskie.

Warsztaty biograficzne dotyczyły znaczenia pamięci rodziny oraz wspomnień rodzinnych, jako fundamentów międzypokoleniowej więzi. Rozmawiano o znaczeniu niepodległości i wolności oraz o tym, czym są rodzinne biografie. Warsztaty były przestrzenią do nadania znaczeń osobom i wydarzeniom, w które angażowali się członkowie rodzin. Uczestnicy zastanawiali się nad wpływem rodzinnych biografii na pełnione role, motywacje, wartości, sposób funkcjonowania rodzin a także na nich samych. Był także okazją do pracy z rodzinnymi pamiątkami. Prowadząca, Alicja Przepiórska, przedstawiła także badania dotyczące kulturowej transmisji rodzinnej przesiedleńców, przedstawiła opracowania socjologiczne oraz prace dotyczące  społecznych ram zbiorowej pamięci rodziny.  

Uczestnicy warsztatów w Morawie

 Podczas warsztatów historycznych ich uczestnicy poznali tło historyczne wydarzeń, które miały istotny wpływ na rodzącą się niepodległą Polskę. Prowadzący zajęcia – historyk Grzegorz Mikołajczyk, stworzył ramy w które uczestnicy mogli wpisać indywidualne rodzinne historie. Legiony, tworząca się II Rzeczypospolita ze zbrojnymi zrywami powstańczymi i kształtowaniem się granic, plebiscytami, tworzeniem się od nowa kultury demokratycznego państwa, wybuch II wojny światowej, gwałt na naszej niepodległości, walka z niemieckim i radzieckim okupantem, zbrodni popełniane na ludności cywilnej i ofiary złożone przez wałczących żołnierzy…  W to tło uczestnicy mogli wpisywać własne, rodzinne  biografie.

W zajęciach uczestniczyło także dwunastu Seniorów, którzy wspominali swoje rodziny, ich zaangażowanie w czyny zbrojne i w walkę o Niepodległość. Opowiadali o swoich rodzinnych bohaterach, niejednokrotnie odkrywając znaczenie ich działalności patriotycznej i ofiary złożonej na ołtarzu wolnej Polski.

Kolejnym elementem projektu był warsztat dziennikarski, podczas którego Dariusz Kulpiński, oswajał uczestników z kamerą, przygotowywał do opowiedzenia noszonych w sercu historii.

Efektem czterodniowych warsztatów będzie realizacja filmu „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”. Będzie to historia  mieszkańców Dolnego Śląska i ich rodzin, która wplata się w historię odzyskiwania Niepodległości przez Polskę i budowania polskości na ziemiach Dolnego Śląska a także stawania się przez nich dolnoślązakami.

Dzięki wsparciu i pomocy władz Strzegomia, 12 listopada w strzegomskim Ratuszu odbędzie się projekcja filmu „Droga do  Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”, spotkanie z świadkami czasu oraz wykład psychologa i pracownik naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Bogny Bartosz – „Znaczenie biografii rodzinnych”. Początek pokazu o godz. 12.00.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.