Press "Enter" to skip to content

Niezwykły piknik we Wrocławiu

7 lipca na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich we Wrocławiu Instytut Pamięci Narodowej organizuje niezwykły piknik historyczny, poświęcony zapomnianej historii Flotylli Pińskiej – Flotylla Pińska na straży Niepodległej

Powstała ona w 1919 r. i istniała do 1931 r., wchodząc później w skład Marynarki Wojennej II RP, jako Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej. Flotylla operowała głównie na tzw. Morzu Pińskim, jak nazywano dorzecze Prypeci wraz z rzekami Prypeć, Pina i Strumień.

3 lipca 1919 roku Flotylla Pińska przeszła swój chrzest bojowy w zwycięskiej bitwie o Horodyszcze. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w ten dzień ustanowiono w II RP Święto Flotylli Rzecznych. W tym roku przypada 100. rocznica utworzenia tej zasłużonej w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w Kampanii Polskiej 1939 roku jednostki.

Na uczestników pikniki historycznego czeka wiele atrakcji, m.in.: rejs motorówką po Odrze, mistrzostwa w grze w „statki”, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, pokazy działań Wodnej Służby Ratowniczej wraz z instruktażem pierwszej pomocy, stoiska jednostek wojskowych, wystawa IPN Z dala od bursztynowego szlaku. W 100. rocznicę utworzenia Flotylli Pińskiej, panel ekspercki o historii Flotylli Rzecznych, projekcja filmu dokumentalnego Zapomniana Flotylla, targi książek historycznych, wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami oraz tradycyjnie degustacja żołnierskiej grochówki!

Serdecznie zapraszamy!

0 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.