Press "Enter" to skip to content

O zabytkach w Morawie

Interesujące warsztaty odbędą się w dniach od 14 do 22 marca w Morawie (gmina Strzegom, powiat świdnicki). Ich inicjatorem jest historyk sztuki i badacz historii Śląska Arne Franke.  Zajęcia w ramach Wiosennej Akademii „Żywe dziedzictwo kulturowe” – praktyczne zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturowym Śląska poprzez konserwację zabytków w polsko-niemieckim regionie przygranicznym – dla studentów z Niemiec i z Polski poświęcone będą zabytkom na Dolnym Śląsku, szczególnie tym, które pozostają w trwałej ruinie i których raczej nikt już nie odbuduje.

– Nie oznacza to jednak, że nie można dla nich znaleźć nowych znaczeń i ról kulturowych. Studenci będą pracować przez osiem dni nad takimi projektami, a na sobotę 21 marca planowana jest ich prezentacja. W ramach warsztatów studenci z Polski i Niemiec wezmą udział kilku wyprawach w teren, odwiedzając pozostałości budowli, które mają szansę dzięki przygotowywanym projektom, odzyskać „drugie życie” w ramach nowych ról kulturowych – powiedziała ŚPH Marzena Muszyńska-Szwegler, dyrektor Fundacji Św. Jadwigi w Morawie. Uczestnicy warsztatów odwiedzą między innymi Trzebnicę, Żmigród i Kotlinę Kłodzką. Odbędzie się również kilka wykładów, między innymi na temat  historii architektury i stylistyki Śląska, historii badań budowlanych i dokumentacji znalezisk czy konserwacji zabytków na Śląsku od 1945 r.

Osobnym tematem seminarium będzie także opracowanie zamkowych opowieści i wizji wykorzystania pałacu w Morawie a także ocena wyników badań i opracowanie historii pałacu oraz wizji jego użytkowania. (sobota, 21 marca o godz. 8.00). Podsumowanie „Wiosennej Akademii” i przedstawienie sześciu projektów z wizjami nowego ich użytkowania odbędzie się natomiast 21 marca w pałacu w Morawie o godz. 17.00 (wstęp wolny).

Patronat medialny nad Akademią objął Świdnicki Portal Historyczny.

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.