Press "Enter" to skip to content

Odkrycie w Pastuchowie!

Spread the love

Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w kościele pw. św. Barbary w Pastuchowie (gmina Jaworzyna Śląska, powiat świdnicki) odkryte zostały pod warstwą tynku malowidła ścienne, które według szacunkowych ocen pochodzą z XV wieku!

Kościół pw. św. Barbary w Pastuchowie (Źródło: Strona parafii)

Późnoromański kościół wzniesiono około 1250 r., jednak po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach w 1313 r. Pierwotnie tworzył go jednonawowy korpus z nawą główną, kryty drewnianym stropem. Od strony wschodniej do bryły przylega prostokątne prezbiterium z absydą, przy którym od północnej strony znajduje się zakrystia. Prawdopodobnie w średniowieczu kościół posiadał niewielką sygnaturkę z dzwonem. W XVIII wieku wzniesiono przy kościele okazałą wieżę, nie pasującą stylowo do reszty średniowiecznego założenia. Nawę główną i prezbiterium nakrywa dwuspadowy dach, natomiast absydę dach półstożkowy. Całość założenia otoczona jest murem z ciosów kamiennych o kształcie owalnym, w którym znajduje się wmurowany krzyż pokutny (na początku XX wieku był on jeszcze wolnostojący przy murze kościoła.

Motywy roślinne (foto: Katarzyna Brzozowska/Facebook – Grzegorz Grzegorzewicz)

Najstarszymi elementami skromnego wyposażenia kościoła jest renesansowa, kamienna chrzcielnica z XVI wieku, drewniane polichromowane figury z XVIII wieku oraz organy świdnickiej firmy Schlag & Solne z 1882 lub 1895 r. Dlatego odkrycie malowideł z XV wieku stanowi prawdziwą sensację.

Wykonane do tej pory odkrywki na sklepieniach nawy głównej i absydy ukazują bogatą ornamentykę XV-wiecznej świątyni. Spod tynku ukazały się m.in. fragment sentencji o gotyckim kroju pisma i motywy roślinne. Na prawdopodobnie największym malowidle, którego fragment także wydobyto spod tynku widoczny jest fragment postaci w szatach.

Prace konserwatorskie w kościele w Pastuchowie prowadzi konserwator Katarzyna Brzozowska, która jest autorką prezentowanych w artykule zdjęć. Malowidła zostaną oczyszczone, a ubytki w nich uzupełnione i poddane gruntownej rekonstrukcji.

Inną ciekawostką odkrytą na ścianie strychu kościoła są dwie inskrypcje z podpisami osób, które w 1958 r. remontowały dach kościoła.

Andrzej Dobkiewicz

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.