Press "Enter" to skip to content

Pamiątki ze Świdnicy na aukcji

Spread the love

W czerwcu br. brytyjski dom  aukcyjny Elstob & Elstob wystawił na sprzedaż kolekcję pamiątek należące do podporucznika Clarence’a Banyona Pickyarda. Od czerwca 1918 był on jeńcem wojennym w obozie w Świdnicy (pisaliśmy o nim m.in. tutaj: Sensacyjna ucieczka jeńców, 1918 rok. Sensacyjne informacje! i Świnie na drodze do wolności.

Informacja o aukcji pamiątek ze Świdnicy na Antique Collecting Magazine

W rodzinnej kolekcji znalazły się między innymi listy do ukochanej oraz fotografie ukazujące aspekty życia w niemieckim obozie jeńców wojennych w Świdnicy.

Clarence Banyon Pickyard był żołnierzem żołnierza 22. pułku lekkiej piechoty Durham i w świdnickim obozie jenieckim przebywał od czerwca do października 1918 r. Podczas pobytu w obozie Clarence pisał do domu swojej ukochanej Gwen Johnson z Hartlepool, przedstawiając poruszające relacje z codziennego życia uwięzionych żołnierzy, opisał także jak został postrzelony w biodro na polu bitwy i hospitalizowany. Ciekawostką jest, że nie znając losu Pickarda, jego przełożeni poinformowali matkę o śmierci Pickarda na polu bitwy.

W kolekcji zachowały się trzy z tych listów i trzy pocztówki. Kolekcja zawiera również medal brytyjskiej wojny z I wojny światowej i wygrawerowany Medal Zwycięstwa 2 Lieut. CB Pickard, ze wstążkami i zapakowany w oryginalne pudełko.

Znajduje się w niej także album ze zdjęciami i pocztówkami, zawierający wiele czarno-białych fotografii żołnierzy i obozu. Wiele z nich przedstawia amatorską grupę teatralną i żołnierzy w kobiecych strojach teatralnych.

Jak czytamy na stronie domu aukcyjnego – Podporucznik Pickard wrócił do domu po wojnie, a on i Gwen pobrali się, spełniając życzenie Clarence’a zawarte w jednym z listów: „Nieważne, niedługo nadejdzie dzień, w którym dołączymy znów razem.”

Zachowało się sporo zdjęć z życia jeńców alianckich w obozie w Świdnicy, w tym z występów amatorskiego zespołu teatralnego. Kilka zdjęć ze wspomnianego albumu opublikowanych zostało na stronach internetowych z branży aukcyjnej i przez media, które opisały niezwykłe pamiątki.

Szczególnie interesujące wydaje się zdjęcie przedstawiające dwoje żołnierzy z grupy teatralnej (jeden przebrany za kobietę) przed drzwiami z pięknymi okuciami. Niestety, zbyt mało ukazany jest sam budynek, aby go zidentyfikować. Zdjęcie zrobione jest na terenie obozu, w grę wchodzić mogą więc dwa obiekty. Na pewno nie jest to wejście do małych baraków w których byli przetrzymywani jeńcy (były drewniane z niewielkimi  drzwiami). Mogło to być wejście do istniejącego do dziś murowanego budynku, gdzie mieściły się między innymi pomieszczenia dla strażników obozu i niewielkie więzienie z celami. Niewykluczone, że zdjęcie zostało wykonane przed wejściem do dawnego kościoła ewangelickiego –  dziś już nieistniejącego, który miał konstrukcję murowano-drewnianą. W nim właśnie odbywały się próby orkiestry obozowej i próby teatralne. A może ktoś z naszych Czytelników potrafi zidentyfikować miejsce, gdzie znajdowały się takie drzwi?

Dziękujemy za informację o aukcji Panu Zbigniewowi Wołowiczowi.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Źródło: elstobandelstob.co.uk, antique-collecting.co.uk i dailymail.co.uk.

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.