Press "Enter" to skip to content

Pomnik poległych w Makowicach

Spread the love

Polegli podczas I wojny światowej mieszkańcy Dolnego Śląska byli niemal zawsze upamiętniani przez lokalne społeczności poprzez liczne pomniki, obeliski czy też tablice pamiątkowe. Niestety, do chwili obecnej po ogromnej ilości pomników zachowały się do dziś nikłe ślady. Tablice najczęściej zostały zniszczone.  W niektórych miejscowościach zachowały się pozostałości tych monumentów, które czasami były adaptowane na inne cele.

Pomnik żołnierzy z Makowic i Opoczki, poległych podczas I wojny światowej
(Kolekcja: Krzysztof Królik)

Wymieniano na nich nazwiska, czasami wiek i miejscowości z których pochodzili. Na ziemi świdnickiej były takie obiekty znajdowały się m.in. w Lutomi, Goczałkowie, Rusku, Grodziszczu, Stanowicach, Modliszowie i Granicy.

Alejka prowadząca do cmentarza w Makowicach. Z lewej stronie stał pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców z Makowic i Opoczki

Miały taki pomnik także Makowice (gmina Świdnica, powiat świdnicki). Stał on alejce prowadzącej do miejscowego cmentarza. Poświęcenie obiektu i uroczystości z okazji jego odsłonięcia odbyły się w niedzielę 8 lipca 1934 roku. Licznie zebrani mieszkańcy Makowic, Opoczki i okolic rozpoczęli o godzinie 14.00 pochód spod gospody Fischera w kierunku cmentarza. Czoło marszu tworzyła kapela pod kierunkiem pana Schroetera.

Poświęcenie pomnika dokonali dwaj duchowni katoliccy i ewaangeliccy. Przemówienie wygłosił przewodniczący powiatowego związku wojennego, major w stanie spoczynku von Lieres. Jak donosiła lokalna prasa wspomniał on we wzniosłych słowach o poświęceniu swoich majątków, swojego życia dla ojczyzny przez poległych aby Niemcy nigdy nie zginęły. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły śpiewy zespołu „Heemte” Esdorf-Schwengfeld. Rozbrzmiewały takie pieśni jak: Deutschland-Horst-Wessel-Liede jak i Fridericus March.

Potem zebrani ruszyli w kierunku Opoczki, gdzie pod gospodą Schoentiera zakończono manifestację.

Gospoda Schoentiera w Opoczce i Fischera w Makowicach
(Kolekcja: Krzysztof Królik)

Warto dodać, że teren pod istniejący do dziś cmentarz ofiarowała rodzina von Websky, która była właścicielem części Makowic, Bojanic i Wieruszowa. Projekt, jak i dwie płyty z reliefami zaprojektował porucznik Wolfgang von Websky, znany malarz.

Jak widać na załączonej fotografii pomnika na tablicy widnieje 27 nazwisk żołnierzy (17 z Opoczki i 10 z Makowic), którzy zginęli w latach 1914-1918.

Po 1945 r. pomnik stopniowo popadał w ruinę i gdzieś w latach 80. XX w. został całkowicie rozebrany.

Krzysztof Królik

12 LIKES

3 komentarze

  1. widni widni 12 sierpnia 2019

    Pomnik poległych w Makowicach – Szanowny Panie K. Królik, autorze : z reguły (a nawet więcej niż z reguły) wychodzę z założenia, że ziemie te, na których mieszkamy ( dopiero od 1945 r ) zamieszkiwali ,,inni” ( nie będę wdawał się w szczegóły jakie narody i w jakich czasach
    – stąd to określenie) i to właśnie oni ustanawiali nazewnictwo miejscowości, gór, szczytów, dolin itp . a nam pozostaje tylko ich przetłumaczenie i nic innego. Mieli także swoje obyczaje ,wiarę swoich bohaterów, wodzów i swoich poległych …. Jeżeli to wszystko razem i z osobna, nie było wymierzone przeciwko Polakom i Polsce w różnych okresach dziejów to jak najbardziej starajmy się przywrócić te obiekty bądź co bądź historyczne, do życia. Powiedzmy sobie szczerze – pomniki poległych w I wojnie światowej były masowo wystawianie w odpowiednim okresie i to w każdej wiosce czy mieście (w Makowicach dlatego gdyż Opoczka zawsze była traktowana jako przysiółek , kolonia właśnie Makowic ) , ale też pamiętajmy, że to przy nich odbywały się wiadome manifestacje …Zniszczono je … ale czy ci polegli byli i są naszymi bohaterami …? Takie pomniki były też w Bojanicach, Bystŕzycy Grn. … Oczywiście artykuł Pana odnotował historyczny fakt i myślę, że na tym powinno się zakończyć .

  2. Bogdan Mucha Bogdan Mucha 13 sierpnia 2019

    Polegli w latach 1914-1918 z Makowic: Paul Drescher, Fritz Fischer, Paul Geppert, Alfred Hellmich, Karl Hippe, Konrad Karsch, Ernst Kleiner, Fritz Kielsch, Adolf Krause, Gustav Krause, Fritz Kursawe, Julius Richard Maake, Arthur Mittmann, Ernst Niezel, Paul Richter, Fritz Rösner, Paul Scheel, Richard Schimer, Alfred Slotosch, Adolf Stiller, Hermann Tcheimann, Wolfgang von Websky, Hermann Wunsch, Max Wunsch, Paul Wunsch, Wilhelm Wunsch, Paul Zimmer.

    Polegli służyli w:

    21. Pułk Piechoty
    23. Pułk Piechoty
    63. Pułk Piechoty
    93. Pułk Piechoty
    156. Pułk Piechoty
    10. Rezerwowy Pułk Piechoty
    11. Rezerwowy Pułk Piechoty
    56. Rezerwowy Pułk Piechoty
    228. Rezerwowy Pułk Piechoty
    1. Pułk Grenadierów
    5. Pułk Grenadierów
    10. Pułk Grenadierów
    11. Pułk Grenadierów
    11. Pułk Landwery
    22. Pułk Landwery
    26. Pułk Landwery
    51. Pułk Landwery
    1. Przyboczny Pułk Kirasjerów,
    2. Batalion Landsturmu Görlitz
    Zapasowy Batalion 24. Brygady
    3. Kompania Sanitarna z VI. Korpusu Armii

  3. Krzysztof Królik Krzysztof Królik 30 sierpnia 2019

    Mam pytanie do Pana Bogdana Muchy. Skąd Pan wziął te nazwiska poległych z Makowic w latach 1914-1918? Mam to zdjęcie pomnika w dużym formacie i niektóre nazwiska można odczytać. Są tam np. takie osoby jak: August Obst, Hermann Obst, Eugen Simon, Heinrich Scholz czy Otto Bach. Wymienia Pan trzy nazwiska Wunsch o imionach Hermann, Max i Wilhelm. Ja na tablicy odczytałem dwa nazwiska Wunsch ale o imionach Alois i Fritz. Wymienia Pan też nazwisko Wolfgang von Websky, którego na pewno nie ma na tablicy. Był to ostatni właściciel majątku w Schwenfeld (Makowice) i zmarł w 1992r. przeżywszy blisko 97 lat. Tak więc coś tu się niezgadza. Tylko ilość poległych jest taka sama czyli 27 osób z Makowic i Opoczki (Esdorf).
    Krzysztof Królik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.