Press "Enter" to skip to content

Rezydencje, Riese i Wunderwaffe

Na 23 stycznia zaplanowano XV Żarowską Prelekcję Historyczną. Tym razem wygłoszone zostaną dwa wykłady – Bogdana Muchy o „Rezydencjach szlacheckich na Ziemi Żarowskiej” oraz Tomasza Jurka na temat „Riese i Wunderwaffe”.

 „Riese i Wunderwaffe”

Wszyscy Niemcy w 1945 roku czekali na wielkie zwycięstwo, mając nadzieję, że losy wojny się odwrócą. Tym wybawieniem miała być cudowna broń – Wunderwaffe. Wojska Radzieckie już w lutym 1945 roku, były na Dolnym Śląsku, u bram „Riese”. Pomimo zimy w podziemnych obiektach trwała wytężona praca. Czy było to tylko wywożenie i ukrywanie maszyn oraz maskowanie obiektów. Jaki związek ma Dolny Śląsk oraz „Riese”, z tymi nadziejami? Czy tutaj pracowano nad tą cudowną bronią? A jeżeli tak, to dlaczego jej nie użyto? Gdzie podziali się naukowcy, pracownicy cywilni oraz niewolnicy, którzy nad taką bronią pracowali? O kompleksie „Riese” i jego tajemnicach opowie podczas XV Żarowskiej Prelekcji Historycznej – Tomasz Jurek, eksplorator, autor blogu „Ridiger – Archiwum Tajemnic”.


„Rezydencje szlacheckie na Ziemi Żarowskiej”

Pod względem architektury dwory obronne to najczęściej zbudowany na planie prostokąta lub kwadratu, kilkukondygnacyjne budynki murowane. Wznoszone były jako siedziby rodów rycerskich w XIV-XVI wieku. Swoje znaczenie utraciły wraz z rozwojem artylerii. Część z nich została w późniejszym okresie rozbudowana i przekształcona w obiekty pałacowe, pozbawione funkcji obronnych. O rezydencjach szlacheckich na Ziemi Żarowskiej opowie – Bogdan Mucha, archeolog i szef Żarowskiej Izby Historycznej

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do ŻIH (Żarów, ul. Dworcowa 3) o godz. 18.00. Wstęp wolny.

11 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.