Press "Enter" to skip to content

Richthofenowie, jakich nie znamy?

Kolejny przystanek „Pociągu do historii” zahaczy także o Świdnicę. Tym razem dziennikarka i regionalistka Joanna Lamparska opowie o Richthofenach.

To rodzina, która związała się z Dolnym Śląskiem już w XVII wieku. Swoje dobra posiadali w okolicach Strzegomia, Jawora i Kamiennej Góry. Richthofenowie żyli tu przez lata, ale dziś emocje rozgrzewa jeden z jej przedstawicieli – Czerwony Baron lub Czerwony Diabeł, lotnik niemiecki z czasów I wojny światowej, który mieszkał w Świdnicy od 9. do 19. roku życia. – Nie każdy Richthofen był Manfredem, ale i Manfred wzbudza do dziś sporo kontrowersji – mówi Joanna Lamparska. – Szczególnie powracające raz na jakiś czas pomysły na promocję Świdnicy poprzez postać najsłynniejszego asa lotnictwa czasów I wojny światowej. W „Pociągu do historii” opowiem tym razem o losach Czerwonego Barona, romansie jego dalszej rodziny z obozem Gross-Rosen, a także o pałacu w Sichowie, gdzie inny Manfred o tym sam nazwisku oddał komnaty na skradzione, polskie skarby.

Nie każdy wie, ale to właśnie na dobrach Richthofenów powstał obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Historia rodziny zresztą nie została kompleksowo zbadana.  Warto też posłuchać o Sichowie i zdeponowanych tutaj w majątku rodziny skarbach zrabowanych przez Hansa Franka. Zapraszamy w piątek o godz. 18.00 na antenę Radio RAM.

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.