Press "Enter" to skip to content

Rocznica śmierci wielkiego Ślązaka

Spread the love

Wczoraj (31 marca) praktycznie niezauważenie minęła 90 rocznica śmierci najwybitniejszego poligloty wszechczasów – Emila Krebsa (ur. 15 listopada 1867 w Świebodzicach, powiat świdnicki – zm. 31 marca 1930 r. w Berlinie).

Jego ojciec – Gottlob Krebs – był mistrzem ciesielstwa i prowadził niewielki zakład w podświdnickiej Opoczce (niem. Esdorf), do której cała rodzina sprowadziła się w 1870 r. Tutaj też przyszły poliglota zaczął uczęszczać do szkółki wiejskiej, gdzie pobierał pierwszą naukę w swoim życiu. W latach 1878-1880 Emil Krebs był uczniem szkoły realnej w Świebodzicach, zaś od 1880 r. uczęszczał do gimnazjum ewangelickiego w pobliskiej Świdnicy, które zakończył zdaniem matury w 1887 r. Studiował we Wrocławiu i Berlinie. W ciągu całego swojego życia poznał 120 języków z których 68 władał biegle! Niestety, na temat tego wybitnego naukowca i okrągłej rocznicy śmierci wielkiego śląskiego poligloty, w mediach cisza… Świebodzice, Świdnica, Wrocław… O rocznicy przypomniał współpracownik Świdnickiego Portalu Historycznego – Krzysztof Królik z Wrocławia.

DLA CZYTELNIKÓW ŚWIDNICKIEGO PORTALU HISTORYCZNEGO W ZWIĄZKU Z 90. ROCZNICĄ ŚMIERCI WIELKIEGO ŚLĄSKIEGO POLIGLOTY MAMY NIESPODZIANKĘ!

Poniżej w formie PDF prezentujemy najlepszą biografię Emila Krebsa, napisaną przez jego potomka Eckharda Hoffmanna, któremu serdecznie dziękujemy za zgodę, na udostępnienie tej pracy dla Czytelników Świdnickiego Portalu Historycznego.

 – Biografia Emila Krebsa, „poligloty wszechczasów” autorstwa poczdamskiego badacza Eckharda Hoffmanna to bynajmniej nie tylko zwykła relacja o losach tego niezwykłego Ślązaka. Hoffmann połączył w niej bowiem pasję poszukiwacza, tropiciela śladów po słynnym językoznawcy, z prawdziwym zacięciem historycznym. Swe wywody starał się on za każdym razem podeprzeć wielką ilością źródeł, cytatów, fragmentami listów, cytatami z prasy, a wszystko na dodatek okraszając anegdotami, historyjkami, które nadal są żywe pośród potomków i członków rodziny Krebsa.

Eckhard Hoffmann (z prawej) – stryjeczny wnuk Emila Krebsa, autor biografii wielkiego poligloty oraz Sobiesław Nowotny, świdnicki historyk i tłumacz pracy z języka niemieckiego

Sam zresztą należy do tego rodzinnego kręgu, gdyż jest stryjecznym wnukiem Emila Krebsa i urodził się w Opoczce, w tym samym domu, w którym ów wielki „poliglota wszechczasów” zwykł spędzać swe urlopy. Hoffmann sam wzrastał zatem w kulcie swego krewniaka Emila Krebsa, któremu z wielką pieczołowitością hołdowano w jego rodzinnym domu. Prezentowana praca Hoffmanna posiada w dużej mierze charakter dokumentalny.

Jej autor zapoznał się z niedostępnymi zwykle dla badaczy źródłami, przechowywanymi w Politycznym Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie, oraz nieznanymi dotychczas dla historyków materiałami, należącymi do spuścizny po słynnym przemysłowcu Gustavie Kruppie von Bohlen und Halbach, które wchodzą w skład zbiorów Fundacji Alfreda Kruppa w Essen. Najcenniejsze z nich cytuje zresztą niekiedy w całości, nadając swej książce charakteru, jakim cechowały się fundamentalne prace historyków z okresu przełomu XIX i XX wieku. Nie obciąża to jednak tej pracy, lecz wręcz przeciwnie, podnosi jej wiarygodność – pisze we wstępie o pracy Eckharda Hoffmanna jej tłumacz na język polski Sobiesław Nowotny. Słowa świdnickiego historyka to chyba najlepsza rekomendacja tej biografii do której przeczytania serdecznie zapraszamy.

Plik „EMIL KREBS – ŚLĄSKI POLIGLOTA” można pobrać ze strony ŚPH z zastrzeżeniem, że jest on przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku prywatnego. Jakiekolwiek kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk, cytowanie oraz publikacja fragmentów lub całości pracy, w formie papierowej lub elektronicznej, również w celach niekomercyjnych, bez zgody redaktora naczelnego ŚPH jest zabronione. Celem pobrania proszę kliknąć na okładkę książki .

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.