Press "Enter" to skip to content

Rodzina Böhm – potomkowie odnalezieni!

Spread the love

Na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego zaprezentowaliśmy swojego czasu historię kupieckiej rodziny Böhm, której przedstawiciel – Berthold, wybudował do dziś istniejącą i jedną z najbardziej charakterystycznych kamienic świdnickiej starówki – „Pod Hermesem” (czytaj tutaj: „Böhm – Pan od cygar…”).

Podobnie, jak to miało miejsce w kilku innych przypadkach przy opisywaniu dziejów świdnickich rodzin przed 1945 r., mieliśmy nadzieję, że artykuł dotrze do potomków tej rodziny i że skontaktują się oni z nami. Udało się!

Napisała do nas Pani Ursula mieszkająca obecnie w Hamburgu, prawnuczka Bertholda Böhma i wnuczka jego córki, którą była Charlotta Martha Johanna Böhm, a o której nie udało nam się w czasie opracowywania materiału o tej rodzinie, odnaleźć zbyt wielu informacji.

 – Bardzo ładnie opisali Państwo dzieje rodziny Böhmów w Świdnicy. Berthold Böhm, który zbudował ten dom, był moim pradziadkiem. (…) Ja sama nigdy nie byłam w Polsce i znam Świdnicę tylko z opowieści. Widziałem moją prababcię Marthe Böhm w Meldorfie jako dziecko. W końcu przeżyła swojego męża, Bertholda Böhma, prawie 40 lat – napisała do nas Pani Ursula.

Na naszą prośbę prowadzi Ona obecnie poszukiwania archiwalnych zdjęć wśród potomków rodziny Böhm mieszkających w Niemczech. Obiecała też, że odpowie na nasze pytania i podzieli się informacjami na temat rodziny, co pozwoli nam na uzupełnienie naszej wiedzy o tej kupieckiej rodzinie ze Świdnicy.

Płyta nagrobna rodziny Böhm i Weiss na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Świdnicy

Póki co, w uzupełnieniu wspomnianego wyżej artykułu i zaprezentowanego w nim zdjęcia zachowanego do dziś na cmentarzu przy Kościele Pokoju nagrobka Bertholda Böhma – budowniczego kamienicy „Pod Hermesem”, prezentujemy zdjęcie innej zachowanej płyty nagrobnej na jaką ostatnio udało nam się trafić myszkując po wspomnianym cmentarzu. Inskrypcja na płycie mówi o tym, że tu znajduje się miejsce pochówku rodzin G. Böhm i E. Weiss. Nie udało się nam ustalić pokrewieństwa między osobami o tych nazwiskach. Inicjał imienia  – „G” przed nazwiskiem Böhm wskazuje, że osobą, której płyta była poświęcona mógł być wyłącznie Gottfried Johann Böhm, dziadek świdnickiego kupca Bertholda Böhma tyle, że zmarł on w 1880 r. w miejscowości Heidersdorf (na Dolnym Śląsku nosiły tą nazwę trzy miejscowości, a na Śląsku Opolskim – dwie). W latach 80. XIX wieku żyły jednak w Świdnicy osoby o nazwisku Böhm, nie skoligacone ze wspomnianą rodziną kupiecką. Póki co sprawę tajemniczej płyty, na której nie ma żadnych dat narodzin i śmierci, zostawiamy do zbadania w przyszłości.

Natomiast po otrzymaniu od Pani Ursuli nowych informacji i zdjęć o świdnickiej rodzinie kupieckiej Böhm, opublikujemy je na Świdnickim Portalu Historycznym.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja Idea)

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.