Press "Enter" to skip to content

Śląskie Niebo Jürgena Gretschela

Czy istnieje coś takiego jak kuchnia dolnośląska? Właśnie powstała książka, w której znajdziemy kilkadziesiąt przepisów.

Zapraszamy do Lubina na spotkanie z kuchnią dolnośląską

Ale „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela” Magdaleny Maruck to coś więcej nić książka kucharska poświęcona Dolnemu Śląskowi. To opowieść o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii i Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej ziemi, którymi wskutek uwarunkowań historycznych stali się Polacy. Mężczyzna zasłużył się w przywracaniu pamięci historycznej okolic, w których żyje, m.in. przyczynił do postawienia Pomnika Trozendorfa, śląskiego pedagoga czy utworzenia lapidarium w Świerzawie. Prowadził przez lata  zespół taneczny „Złoty Lew”, kultywujący tradycje, a gdy przestał istnieć  5 lat temu nauczył tradycyjnych tańców dolnośląskich Zespół Pieśni i Tańca Legnica. Od wielu lat Jürgen Gretschel także  gotował i prezentował na wielu spotkaniach tradycyjną kuchnię dolnośląską. Udało się mu odtworzyć prawie 40 przepisów tradycyjnych potraw, które zostały ugotowane i zaprezentowane w książce. Współtwórczynią tej części książki jest Róża Rzepakowska z Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego. Jedną z części książki będą też  obrzędy i zwyczaje, jakie panowały przed 1945 roku oraz Kalendarium historii Śląska. Wszystkie teksty w książce są w języku polskim i niemieckim.

Prezentacja książki odbędzie się 22 lutego w Muzeum Historycznym w Lublinie. Zainicjuje ona cykl spotkań pn. „Regionalne inspiracje”. W jego ramach, raz w miesiącu, odbywać się będą spotkania promujące publikacje, postacie oraz wydarzenia które w ciekawy sposób przybliżają historię i specyfikę regionu. Podczas spotkania będzie można skosztować opisywane potrawy.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.