Press "Enter" to skip to content

Smaki i zapachy

Spread the love

Szczupak z Pana Tadeusza, tort królowej Saby i Marii Antoniny, karp w pięciu gąszczach i kwaśna polewka ze Żmijowisk. To na mały głód.

Podczas trzydniowej uczty w zamku Czocha na Dolnym Śląsku nie zabraknie też carskiej zupy na kaca, katalońskich pączków, pasztetu z orzechami, który uwielbiał Ernst Gütschow, przedwojenny właściciel Czochy oraz owoców w czekoladzie.

Już po raz czwarty, w dniach od 25 do 27 czerwca 2021 roku Zamek Czocha zamieni się w Twierdzę Smaków. To jedna z największych w Polsce imprez popularyzujących historię przez sztukę kulinarną minionych epok.

Tym razem motywem przewodnim będą dania od średniowiecza do baroku, ale nie zabraknie również smaków  bliższych naszym czasom. Tradycyjnie już przy wejściu do zamku stanie opryskliwa obsługa z baru pamiętającego czasy PRLu oraz kantyna polowa z grochówką i rosolnikiem. Restauracja Zamkowa przypomni racuchy z kwiatami i pierogi z podrobami. Nie zabraknie również dań dla odważnych,  w zamkowej fosie będą czekać świeżo wędzone gęsie pipki, zapiekane uszy wieprzowe z serem w sosie szczypiącym oraz jabłka pieczone w piwie z makiem i chrzanem.

Przez trzy dni goście Twierdzy Smaków będą mogli skorzystać także z bezpłatnych degustacji, warsztatów oraz zwiedzić jeden z najpiękniejszych polskich zamków.

CODZIENNIE W FOSIE

Od średniowiecza do XIX wiekuKuchnia w namiocie – kulinarne pokazy historyczne o pełnych godzinach:

  • Ryby na kamieniu, ryby wędzone w dole ziemnym na hakach, podawane z gąszczami i saporami m.in. z piernika, zieloną isalszą pieprzną z XVIII w.
  • Słodkości – pączki z szałwią, czyli „brugnes” z XIV wieku wg Tailleventa. Jadał je król Katalonii.
  • Marcepan z ziemniaków – przepis, który miał być wyrazem polskości w okresie zaborów. Zaborcy importowali bakalie, aby Polacy nie mogli ich kupować, kucharze robili więc taki erzac.  
  • Gorące potrawy z kociołków – co godzinę coś nowego: m.in. gęsie pipki, mięsiwo w sosie kamelinowym, emplumeus jabłkowy z migdałami (przepis z XV w.), który gotował Chiquart jako wzmocnienie dla chorych, dla kontrastu słowiańskie jabłka pieczone w piwie z makiem i chrzanem, abulasta, czyli ziołowa jajecznica na słodko z jabłkami z XV wieku i wiele innych
  • Limoniata i zupy rybne od słowiańszczyzny do XVIII w, jarzynka z pokrzywki z 1837 roku.
  • Polewki, breje i brejki słowiańskie gotowane w popiele
  • Kutasiki i placki puri z gąszczami, sosami, przetwory kuchni dawnej
  • Napoje: kwas chlebowy na mięcie i miodzie, którego początki sięgają IX wieku (Żmijowiska), wytwarzane od 200 lat w Gołogórach na Ukrainie, orszada (oranżada z migdałów), lemoniady i oranżady z kwiatów i ziół
  • Dania z paleniska: mięsiwa wszelakie, ptaszki drobne z kosteczkami, bulwy, tykwy, pasternaki
  • Potrawy historyczne:  świeżo wędzone gęsie pipki, bigosiki i limoniaty. Pieczony karp w pięciu gąszczach, (czyli na biało, czarno, zielono, żółto, w piernikach), pstrąg z dołu ziemnego w pokrzywach i kurdybanku, pieczenie ryb na patyku, pączki katalońskie, podpłomyki, miody pitne. 

Codziennie o godz. 12.00 i 15.00 zaplanowano degustacje:

 – 25 czerwca – polewka pokrzywowa z zielenią różną i soczewicą – potrawa z IX wieku

 – 26 czerwca – zapiekane uszy wieprzowe z serem w sosie szczypiącym – tradycyjna receptura ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej z okresu od XVII do XIX wieku

 – 27 czerwca – żeberka cesarskie – historyczny przepis kuchni dworskiej

DZIEDZINIEC GŁÓWNY

* Czar „PRL-u” – powróćmy, jak za dawnych lat w zaczarowany barów świat

Pierogi bryzgane, gołąbki, bigos, golona i piwo w kuflu. Pokaż dzieciom, jak wyglądało życie kulinarne w Polsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Do tego woda sodowa z prawdziwego saturatora. Do wyboru dwa syropy owocowe!

* Kantyna Polowa – tradycyjne dania wojskowej kuchni

Wojskowa grochówka z kuchni polowej, „rassolnik na mięsie” – historyczna zupa z tradycyjnej kuchni rosyjskiej, wojskowa kawa zbożowa, codzienne wojskowe przysmaki. Wszystko na prawdziwym ogniu.

Codzienne degustacje o 13.00 i 17.00. 

* Winnica Jakubów

Wyśmienite wina pochodzące z położonej pośród Wzgórz Dalkowskich wsi Jakubów oraz domowego wyrobu sery zaoferuje rodzinna firma, Winnica Jakubów. Oprócz tego codziennie opowieści o tradycjach i historii wina, pokazy związane z jego produkcją oraz degustacje.  

Codzienne degustacje o 11.00

Wędzarnia zamkowa – świeże ryby prosto z wędzarni

RESTAURACJA ZAMKOWA

Specjalne, festiwalowe menu, m.in. pierogi z podrobami, racuchy z kwiatami, pasztet z orzechami Ernsta Guetschowa, wątróbki drobiowe w sosie leśnym i wiele innych pyszności.

Codziennie degustacje co 90 minut na dziedzińcu głównym.

KAWIARNIA HISTORYCZNA

Tradycją Twierdzy Smaków są słodkości dedykowane różnym władczyniom. Jedliśmy już tort królowej Bony, ulubione ciasto Elżbiety II a także różany tor Marii Antoniny. W tym roku zapraszamy na luksusowe ciasto czekoladowe królowej Saby, Michaldy. Michalda żyła około 875 roku p.n.e. Znana jest z tego, że odwiedzała króla Salomona i opowiadała mu swoje wizje, które dotyczyły przyszłości świata. Poświęcony jej przepis zawiera m.in. także odrobinę rumu i migdały.

Poza tym ciasta, ciasteczka naszych babć, prababć i królowych. Różany tort Marii Antoniny zamkowe łakocie dla dzieci

Codziennie degustacja 16.00

PLAC PRZY OGRODZIE

Strefa dziecka  – Animacja dla dzieci, walki na bezpieczne miecze

Historyczne gry dla młodszych uczestników festiwalu.

GALERIA – TAK BYŁO…

DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY I DZIEDZIŃCE ZAMKOWE

Przysmaki z zamkowej kawiarni. Słynny tort francuskiej królowej Marii Antoniny na bazie płatków różanych i kremu i tort królowej Saby. Stoiska komercyjne: stroje historyczne, słodycze, kresowe przysmaki, degustacje

WERANDA RYCERSKA

* Historia whisky – wykład i degustacja 25 i 27 czerwca, godz. 15.00

Wykłady, w czasie których uczestnicy odbędą podróż szlakiem słynnych destylarni i zapoznają się z tajnikami produkcji, rodzajami, markami oraz smakami szlachetnego trunku. Rezerwacja miejsc: i.kislo@rewita.pl

* Miód pitny – staropolski przysmak – wykład i degustacja codziennie o godz. 16.30.

Degustacja miodów pitnych, najbardziej znanego chyba symbolu tradycji kulinarnych polskiej kuchni szlacheckiej okresu baroku Rezerwacja miejsc: i.kislo@rewita.pl

* Czekoladowa Magia Smaków – codziennie o godz. 13.00

Sprawdź, czy tylko za pomocą zmysłu smaku rozpoznasz zatopiony w czekoladzie owoc! Zajęcia będą trwały ok. 45 minut. W pierwszej części uczestnicy poznają krótką historię czekolady, sposób, w jaki się ją wytwarza oraz kilka o niej ciekawostek. W części drugiej – praktycznej, dzieci będą wykonywać smaczne, proste oraz dla nich bezpieczne czekoladowe founde. Polega to na tym, że w garneczku podgrzewanym za pomocą małych świeczek topi się czekoladę oraz odpowiednio rozrzedza. W trakcie zajęć dzieci będą miały do dyspozycji również pokrojone owoce. Jak czekolada będzie już gotowa, przyjdzie czas na jedzenie maczanych w czekoladzie owoców. Dla urozmaicenia zajęć będą również dostępne różne przyprawy – z różnych części świata. Na koniec zajęć dzieci będą wykonywały zadanie, które polegać będzie na odgadywaniu jedzonych z zamkniętymi oczyma owoców. Rezerwację miejsc: i.kislo@rewita.pl

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Kwaśna polewka ze Żmijowisk – pokaz i degustacja (fosa zamkowa), 25 czerwca 2021 r. o godz. 18.00

Rekonstrukcja polewki ofiarnej sprzed ponad tysiąca lat. W czasie pokazu wykorzystany będzie odtworzony przepis i replika oryginalnego naczynia, w którym potrawa została złożona w ofierze.

Ponad tysiąc lat temu przesądni budowniczowie chaty umieścili pod podłogą gliniane naczynie, w którym złożyli w ofierze… kwaśną polewkę. Naczynie zawierające danie zostało odkryte pod reliktami dawnej chaty sprzed ponad tysiąca lat w czasie prac archeologicznych. „Jej właścicielom bardzo zależało na przychylności opiekuńczych bóstw domowych: pod polepą podłogi wkopali ofiarę zakładzinową – gliniane naczynie, które udało się odkryć w całości” – twierdzą archeolodzy. Potrawą, która została ofiarowana bóstwom domowym, mogła być kwaśna polewka na bazie komosy białej i dodatkiem łobody, szczawiu i rdestu, zagęszczona soczewicą, kaszą z jęczmienia i prosa, mąką pszenną oraz przyprawionej do smaku miętą. Ta ostatnia dobrze komponuje się z soczewicą. W czasie pokazu podejmiemy próbę odtworzenia historycznej potrawy ofiarnej.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.