Press "Enter" to skip to content

Świdnica. Foto z ok. 1947 r. (cz. 2)

Spread the love

Prezentujemy drugą część zdjęć Świdnicy, odnalezionych w Narodowym Archiwum Cyfrowym [część 1 – czytaj tutaj: Świdnica. Foto z ok. 1947 r. (cz. 1)]. Zdjęcia nieznanego autora (autorów) datowane są na 1947 r. Kilka z nich jest bardzo cennych ze względów historycznych, prezentują bowiem chociażby kamienice czy domy, których dziś już nie ma. Na fali „porządkowania” Świdnicy zostały wyburzone w latach 50. i 60. XX wieku. Mówimy tu chociażby o kamienicy przy ulicy Kazimierza Pułaskiego czy domy na rogu obecnych ulic Westerplatte i Równej.

Na kilku zdjęciach ą też widoczni świdniczanie. Może ktoś rozpozna osoby ze swojej rodziny? Proszę dać znać! Uzupełnimy komentarze. Zapraszamy do galerii zdjęć (proszę kliknąć aby powiększyć).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

5 LIKES

3 komentarze

  1. Freiburger Freiburger 24 marca 2020

    Zdjęcie nr 11 może być starsze niż z 1947 r. Nazwa „Świebodzice” została urzędowo zatwierdzona 7 maja 1946 r., a na drogowskazie mamy Frybork.

  2. Jacek Ziaja (Świebodzice / Jelenia Góra) Jacek Ziaja (Świebodzice / Jelenia Góra) 28 sierpnia 2020

    Zgadzam się z Freiburgerem, przy czym nie mam wiedzy, ani też pewności, co do okresu (konkretnej daty administracyjnej) wymiany oznakowań drogowych odnośnie tablic kierunkowych…pytanie kiedy taka wymiana nastąpiła na terenie ówczesnego miasta Świdnica oraz sąsiednich miejscowości ? Czy było to jeszcze w 1946 a może już w 1947 r. ?….
    Jeszcze jedna kwestia – Mapa Polski sporządzona i wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG) dla Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wg stanu na dzień 1 grudnia 1945 r. (wydanie tymczasowe) – pojawia się tam nazwa miasta w formie Frybork
    Inna wersja mówi, iż nazwa Frybork (spolszczenie powojenne przyjęte przez władze miasta jako jego tzw. nazwa przedkomisyjna w celu podkreślenia jego polskości) obowiązywała najprawdopodobniej od stycznia 1946 r. do 7/19 maja 1946 r., chociaż w niektórych dokumentach urzędowych np Wrocławskim Dzienniku Wojewódzkim z 1946 r. (rok II, nr 11) występuje nawet jeszcze do 31 grudnia 1946 r. Ponadto nazwa występuje chociażby na tłokach pieczęci miejskiej Zarządu Miejskiego z 1946 r. , a także zachowanych do dziś obwieszczeniach i zarządzeniach z analogicznego okresu. Nazwa Świebodzice (nazwa komisyjna ustalona przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości – KUNM) faktycznie została nadana miastu zarządzeniem podwójnym: ministrów administracji publicznej i ziem odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (akt wszedł w życie z dniem 19 maja 1946 r.) – Monitor Polski z 1946 r., nr 44, poz. 85.

  3. PRZEMEK PRZEMEK 21 maja 2022

    Mieszkam w mieszkaniu w którym był kiedys zakład fotograficzny Eugeniusza Oltona w Swidnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.