Press "Enter" to skip to content

Świebodzice. Miasto, ludzie, wydarzenia

„Świebodzice. Miasto, ludzie, wydarzenia” – to tytuł nowej książki związanej z historią regionu, jaka ukazała się na  rynku wydawniczym w minionym tygodniu.

Jest to druga pozycja nowej serii świdnickiego wydawnictwa Errata-Kubara Lamina – „Biblioteki Historycznej”, po wydanej kilka miesięcy temu książce Wilhelma Schirrmanna „Kronika miasta Świdnicy”, przetłumaczonej po raz pierwszy na język polski przez Sobiesława Nowotnego.

Autorem nowej pozycji jest świebodziczanin – Rafał Wietrzyński, od wielu lat propagujący w popularnonaukowej formie historię swojego miasta. Zwarte w książce szkice z bogatej historii Świebodzic zostały częściowo opublikowane w różnego rodzaju wydawnictwach i artykułach, ale po raz pierwszy wszystkie prace Rafała Wierzyńskiego – w tym niepublikowane do tej pory, zostały zebrane w jednym tomie.

Na książkę składa się dziesięć rozdziałów, które z kolei podzielone zostały na podrozdziały tematyczne, poświęcone poszczególnym zagadnieniom. Dzięki temu Czytelnik może zapoznać się z bogatym materiałem historycznym, opisującym różne wydarzenia jak narodziny miasta i jego kształtowanie się w wiekach średnich. Pozna wybitne rody rycerskie, które miały znaczący wpływ na rozwój życia społecznego i kulturalnego w tych okolicach. Duża część przedstawionych w książce faktów odnosi się też do bogatych tradycji przemysłowych naszego miasta, czego przykładem jest rozdział poświęcony świebodzickim zegarom. Na łamach książki nie mogło zabraknąć najważniejszych zabytków i atrakcji tych okolic oraz wybitnych postaci historycznych, które w jakiś sposób związały się z ziemią świebodzicką. Poza tym w obszerny sposób przedstawiłem tu okres II wojny światowej, a także inne tematy, jak na przykład wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe i konflikty zbrojne, które w ostatnich stuleciach nawiedzały te okolice.

Książka „Świebodzice. Miasto, ludzie, wydarzenia” – jest do nabycia w księgarni „Między kartkami” w Świdnicy, w księgarni na świebodzickim Rynku lub w sprzedaży wysyłkowej (zamówienia: wydawnictwo@errata.pl)

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.