Press "Enter" to skip to content

Wszystko przez… Lamparską

Atrakcji przygotowano tyle, że będzie to prawdziwe festiwalowe szaleństwo, w którym każdy może wziąć udział, a zamek Książ prawdopodobnie będzie musiał przetrwać kolejne oblężenie.

A wszystko to przez Joannę Lamparską – podróżniczkę i pisarkę, a także spiritus movens Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, jaki dorocznie odbywa się na zamku Książ. Jego pomysłodawczyni uchyliła rąbka… tajemnicy na temat programu tegorocznej imprezy.

I po raz kolejny Festiwal, który odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia br. zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

W programie znajdzie się nieodzowny element Festiwalu, bez którego trudno sobie go wyobrazić, czyli wykłady na temat dolnośląskich tajemnic, ale nie tylko! Joanna Lamparska zaprezentuje swoją najnowszą książkę o tajemniczym tytule „Imperium stu piekieł”, Andrzej Daczkowski – redaktor naczelny popularnego miesięcznika „Odkrywca” przybliży największe odkrycia ubiegłego roku, Karol Soberski opowie o tajemnicach, ale na terenie Wielkopolski, Magdalena Woch z zamku Książ zabierze nas w egzotyczną podróż z księżną Daisy,  Jacek Wolfram – archeolog, przybliży dramatyczne losy ofiar wojny znajdowanych podczas prac archeologicznych, Jędrzej Siuta opowie o tajnikach medycyny sądowej, Jacek Podemski zabierze nas w ekscytującą podróż po Czarnobylu, a Łukasz Krzysztof uchyli rąbka tajemnic ogrodów Książa.

Festiwal to jednak nie tylko wykłady, ale masa atrakcyjnych i niezwykle ciekawych wydarzeń około festiwalowych.

Do Książa powróci po sześciu latach unikatowa kolekcja preparatów Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu – od tych zbrodniczych po narzędzia przestępstw, które będzie można obejrzeć w towarzystwie pracowników Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – Łukasza Szleszkowskiego i Agaty Thannhauser.
Miłośnicy nowych technologii będą mieli szansę znalezienia się w wirtualnej rzeczywistości na pokładzie słynnego, przedwojennego transatlantyka „Piłsudski” (bliźniak „Batorego”), który zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach 26 listopada 1939 r. Zginął wówczas m.in. jego kapitan Mamert Stankiewicz – słynny „Znaczy Kapitan” z powieści Karola Olgierda Borhardta.

Kolejną premierą festiwalu będzie pierwsza publiczna prezentacja nieużywanego od 100 lat projektora oraz pierwsza publiczna próba odtworzenia filmu niemego z końca XIX wieku, który został odnaleziony wraz z projektorem na strychu domu przeznaczonego do wyburzenia o czym opowie Janusz Chmielniak.

W sali balowej zamku Książ będzie można obejrzeć wystawę poświęconą dorobkowi Leonarda da Vinci, inną wystawę tworzyć będzie kolekcja wspaniałych lamp morskich.

Natomiast na zamkowym dziedzińcu odbędzie się Bitwa Epok. Żołnierze dziesięciu epok historycznych stoczą bitwę na śmierć i życie, a zmierzą się między innymi Wikingowie kontra Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, muszkieterzy kontra rycerze z Bractwa Rycerskiego imienia Xięcia Jeremiego Wiśniowieckiego czy Słowianie kontra Rzymianie i Niemcy kontra… reszta świata. Przy okazji można będzie podziwiać repliki broni i uzbrojenia, zaznajomić się ze sposobami walki i taktyką. O tym, że będzie to niezwykle widowisko chyba nikogo nie trzeba przekonywać!

Uff! Jak na dwa dni trwania Festiwalu atrakcji dla tych, którzy zechcą przyjechać do Książa w dniach 11-12 sierpnia, wydaje się aż nadto!

Przy okazji miło nam poinformować, że jednym z patronów medialnych Festiwalu jest Świdnicki Portal Historyczny!

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.