Press "Enter" to skip to content

Wyjątkowe zdjęcia

Spread the love

Od naszego współpracownika Sebastiana Kalinowskiego otrzymaliśmy do publikacji dwie nieznane do niedawna fotografie Świdnicy, wykonane w latach 40. XX wieku.

Pierwsza przedstawia nieistniejący budynek koszarowy  i plac ćwiczeń dawnych koszar. Wzniesiony został w latach 1752-1754 według projektu Boumanna z przeznaczeniem dla trzech kompanii fizylierów. W późniejszym okresie tzw. Maria-Theresia-Kaserne były koszarami dla 42. Pułku Artylerii Polowej (2. Śląski) – 2. Schlesisches Feldartillerie-Regiment Nr. 42. Wchodził on w skład 11. Dywizji Cesarstwa Niemieckiego, która brała między innymi udział w bitwie pod Sadową (3.07.1866) podczas wojny austriacko-pruskiej, w bitwie o Paryż (19.09.1870-28.01.1871) podczas wojny francusko-pruskiej oraz w bitwie nad Sommą (1.07.-18.11.1916) w czasie I wojny światowej.

Wartownicy w koszarach, jakie niegdyś znajdowały się na obecnym placu Kombatantów w Świdnicy (Kolekcja: Sebastian Kalinowski)

Potężny gmach koszar wzniesiony został niemal na przedłużeniu linii obecnej ulicy Marii Konopnickiej. Po jego rozbiórce po 1945 r., wzniesiony został w tym miejscu w 1977 roku duży pawilon handlowy (dawny dom Handlowy Merkury).

W tle na zdjęciu widoczna jest istniejąca do chwili obecnej kamienica przy ulicy Mennickiej 14 oraz zabudowa ulicy Marii Konopnickiej w stronę placu Świętej Małgorzaty. Zdjęcie zostało wykonane w 1942 r.

Usytuowanie budynku dawnych koszar artylerii. Strzałka wskazuje kierunek wykonania zdjęcia
Budynek koszarowy w całej okazałości. Dobrze widoczny drewniany płot okalający koszary, który widoczny jest także na zdjęciu nadesłanym przez Sebastiana Kalinowskiego (Źródło: www.polska-org.pl)

Druga fotografia nadesłana przez Sebastiana Kalinowskiego i prezentowana poniżej, ukazuje podoficerów niemieckiego lotnictwa wojskowego – Luftwaffe, idących obecną ulicą Długą, na odcinku pomiędzy Rynkiem i obecną ulicą Środkową. Zwraca uwagę fragment ozdobnej witryny. Po prawej stronie w głębi zabudowa południowej pierzei ulicy Długiej. Żołnierze być może służyli na lotnisku zlokalizowanym między Świdnicą a Pszennem, a być może po prostu przyjechali na urlop.

Podoficerowie Luftwaffe na ulicy Długiej w Świdnicy ok. 1942 roku. (Kolekcja: Sebastian Kalinowski)

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

20 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.