Press "Enter" to skip to content

Wyklęci w akwareli

Zapraszamy na niecodzienną wystawę do Wałbrzycha. Od jutra można tutaj zobaczyć szczególne akwarele.

1 marca o godzinie 17.00 w Starej Kopalni w Wałbrzychu odbędzie się wernisaż wystawy Józefa Obacza „Akwarele. Żołnierze niezłomni. Żołnierze wyklęci.”

Zapraszamy na wystawę

Obacz to wałbrzyski artysta, malarz i rysownik, urodzony w 1934 r. we wsi Wołczków w województwie stanisławowskim na polskich Kresach Wschodnich. Jego dzieciństwo przypadło na czas II wojny światowej. Wojenna zawierucha, przesiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich rzuciły rodzinę Obaczów w okolice Myśliborza na Pomorzu Zachodnim, gdzie Józef Obacz ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w liceum pedagogicznym. Pod koniec szkoły średniej za aktywną działalność nielegalnej organizacji młodzieżowej, zmierzającej do obalenia ustroju państwowego, został aresztowany i skazany na więzienie. Warunkowo zwolniony, w 1956 roku wcielony został do Wojskowego Korpusu Górniczego i skierowany do pracy w kopalni Słupcu, gdzie uległ wypadkowi.
Po odbyciu służby zastępczej pracował jako rysownik w Zakładach Kartoniarskich w Nowej Rudzie. W międzyczasie uzyskał kwalifikacje poligraficzne, co otworzyło mu drogę do pracy w wałbrzyskiej kalkomanii. Praca zawodowa nie była bez znaczenia dla jego zainteresowań. Zaczął doskonalić talent malarski, który przejawiał już w dzieciństwie. Był samoukiem, ale chętnie korzystał ze wskazówek zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów. Uczestniczył w plenerach malarskich w Polsce i Czechach. Miał kilkadziesiąt wystaw, jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych.
Józef Obacz szczególnie upodobał sobie akwarele.
Zapraszamy na wystawę.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.