Press "Enter" to skip to content

Znaleziono dwie trumny

Opróżniono z ziemi i gruzu odkrytą w ubiegłym tygodniu przy placu Ludowym w Świdnicy XIX-wieczną kryptę (czytaj tutaj: Odkryto trumnę z XIX wieku! oraz Krypta – nowe informacje).

Zgodnie z przewidywaniami odnaleziono w niej jeszcze jedną trumnę, podobną do pierwszej, również obitą blachą cynkową. Niestety, była w gorszym stanie niż ta znaleziona wcześniej.

 – Uszkodzone było jej wieko, prawdopodobnie w wyniku zrzucenia do krypty ziemi i gruzu, podczas inwestycji budowlanej w okolicach cmentarza, w latach 70. XX wieku – mówi archeolog Dobiesław Karst, który nadzorował eksplorację krypty. – W środku komory był gruz ceglany zmieszany z ziemią i przedmioty takie jak… plastikowe korki po winach. Znaleźliśmy także fragmenty numerów różnych kwater i płyt nagrobnych oraz fragmenty porcelanowych medalionów z grobowców. Niestety nie było żadnego fragmentu płyty nagrobnej z inskrypcjami, które pozwoliłyby na pewną identyfikację osób pochowanych w krypcie.

Medalion z grobu należący do kobiety o panieńskim nazwisku Richter, urodzonej w lipcu 1834 roku (foto: Dobiesław Karst)

Jedną z większych części dawnych nagrobków był fragment porcelanowego medalionu (tabliczki przymocowywanej do nagrobka). Należała do jakiejś kobiety, która urodziła się w lipcu 1834 roku, a jej panieńskie nazwisko to Richter. Trudno jednak wyrokować, czy ten fragment tabliczki można przypisać do tego grobu. Na trumnach także nie było żadnej tabliczki z imionami i nazwiskami zmarłych.

Urodził się… żył… umarł… Pozostały tylko daty 1839-1894…
(Foto: Dobiesław Karst)

W toku wstępnych oględzin miejsca znaleziska, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu stwierdzono, że być może obok odkrytej krypty znajduje się kolejna. Podczas prac przy opróżnianiu pierwszej z krypt, nie przeprowadzono żadnych badań w kierunku zweryfikowania tej tezy. – Dalsze prace w tym miejscu wymagają osobnego zezwolenia służb konserwatorskich, o które będzie musiał wystąpić właściciel posesji – dodaje Dobiesław Karst.

Obie trumny ze szczątkami zostały zabrane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, celem ich zbadania. Na potrzeby śledztwa, jakie prowadzi prokuratura w związku z ujawnieniem szczątków ludzkich, przeprowadzona zostanie autopsja zachowanych szczątków, która być może pozwoli na określenie kto był pochowany w grobowcu, wiek zmarłych i czy przyczyny ich śmierci były naturalne. Oczywiście poinformujemy czytelników ŚPH o wynikach tych badań, po zamknięciu śledztwa przez świdnicką prokuraturę.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

22 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.