Press "Enter" to skip to content

Znalezisko w Bolesławcu

W hełmie bolesławieckiej wieży ratuszowej znaleziono zabytkowe dokumenty. Najstarsze pochodzą z 1776 roku. Niestety, cenne materialnie przedmioty i monety zostały już wcześniej z kopuły zabrane. Prawdopodobnie w 1945 roku.

Podczas prac remontowych na bolesławieckim ratuszu robotnicy odkryli dwie metalowe tuby. W środku były wepchnięte dokumenty z różnych okresów. Umieszczano je tam systematycznie podczas poszczególnych prac remontowych na wieży. – Wszystkie znalezione dokumenty stanową o historii miasta, najstarszy pochodzi 1776 roku, następnie dokumenty z roku 1847 i roku 1903 oraz najlepiej zachowany dokument z 1928 roku – mówi Anna Bober–Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, gdzie teraz odkrycia będzie można zobaczyć. – Odnalezione dokumenty, pomimo złego stanu zachowania, są cennym źródłem do dziejów Bolesławca.

Dodatkowo podczas dwóch ostatnich przedwojennych remontów dodano do tub także egzemplarze lokalnych gazet.

Najstarszy dokument umieszczono w kapsule, gdy wieżę zwieńczono miedzianą, pozłacaną kulą, a ponad nią umieszczono drewniany pozłacany wiatrowskaz w formie orła. Z dokument dowiadujemy się, że na odbudowę wydano 1563 talary i 21 groszy. W 1847 roku kula została zdjęta i ponownie pozłocona. Zmieniono też figurę orła, który tym razem został wykonany także z miedzi. Kolejne prace remontowe przeprowadzono w roku 1903. Wówczas to w lewym szponie orła umieszczono małą cylindryczną puszkę, do której, poza numerami gazet „Courier” i „Breslauer Generalanzeiger” z 15 lipca, włożono dokument, mówiący o złoceniu kuli i poszczególnych części orła. Ponownie kulę odnawiano w 1928 roku. Dołożono do niej numery ówczesnych gazet. Podczas prac w ogonie orła znaleziono również zawiniętą w gałganek karteczkę. Była na niej zapisana skarga  czeladnika, który informował w formie zemsty o tym, że mistrz blacharski, który najął go do remontu, oszukał go.„Mistrz blacharski N.N. oszukał mnie na katolickiej wieży. Otrzymałem 1 srebrny grosz za każdą kulę. Ano znów przyszedłem i moim ostatnim wynagrodzeniem był ten kawałek [gałganka].”

AD

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.