Press "Enter" to skip to content

Znalezisko z piwnicy w Świebodzicach

Od naszego czytelnika Krystiana Leończyka, otrzymaliśmy kilkanaście interesujących dokumentów oraz zdjęć związanych z jego dziadkiem Janem Leończykiem.

Podczas prozaicznych prac porządkowych odnalazł je w starej skrzyni, w od lat nie otwieranej piwnicy, w domu rodzinnym w Świebodzicach. Znaleziony w niej skórzane etui zawierało stare dokumenty i zdjęcia. 

Jan Leończyk pochodził z Wileńszczyzny, gdzie mieszkał z żoną Stefanią i trzema synami –  Kazimierzem, Romanem i Zygmuntem – ojcem Krystiana, najmłodszym z Leończuków.  Na Dolny Śląsk przybył z grupą repatriantów w 1946 roku. Jako przedwojenny, wieloletni pracownik  kolei dostał przydział do pracy w PKP w Świebodzicach, gdzie pełnił między innymi funkcję zwrotniczego, biletera i woźnego. 

Z dokumentów możemy dowiedzieć się ile zarabiał bileter, ile kosztowało mienie poniemieckie oraz jakich przedmiotów uczyły się dzieci w wileńskich szkołach 

Jak mówi nam wnuk Jana Leończyka- Krystian, jest to dla niego cenna pamiątka po przodku. Sam ma nie wiele wspomnień, mgliście pamięta dziadka siedzącego przy piecu kaflowym- jeden z dobrze utrwalonych obrazów. Jan Leończyk zmarł w Świebodzicach w 1974 roku, w wieku 74 lat. Na emeryturę przeszedł w latach 60. XX wieku, do ostatnich swoich dni mieszkał w Świebodzicach. Stefania przeżyła męża zaledwie o kilka lat. Świebodzic nie opuścił również żaden z jego trzech synów.

Poniżej prezentujemy niewielką część odnalezionych dokumentów, dając czytelnikom ŚPH możliwość zobaczenia, jak wyglądały. To nie tylko pamiątki rodzinne, ale też kawałek historii Polski i Polaków, którzy w 1945 roku zostali zmuszeni do szukania swoich nowych Ojczyzn. Ile takich skarbów jest jeszcze w naszych rodzinnych archiwach bądź też pozostaje nieodnalezionych…

Krystianowi Leończykowi dziękujemy, za udostępnienie rodzinnych pamiątek.

Anna Czarna

14 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.