Press "Enter" to skip to content

Co czytał hrabia w Roztoce?

Spread the love

W remontowanym z wielkim pietyzmem pałacu w Roztoce (gmina Dobromierz, powiat świdnicki), który należał do 1945 r. do bocznej linii rodu von Hochberg (najsłynniejsi to oczywiście Ci z Książa), trafiono na niespodziankę.

Gazety naklejone na ściany koło kominka w tzw. Sali Gobelinów roztoczańskiego pałacu (Źródło info i foto: Michał Dębowski/Zamek Roztoka)

Jak podaje Michał Dębowski – pełnomocnik ds. rewitalizacji zespołu zamkowo-parkowego w Roztoce, na oficjalnym fanpage’u „Zamek w Roztoce” – Na pierwszym piętrze zamku, w reprezentacyjnych pomieszczeniach piano nobile, w kilku miejscach widoczne są wklejki z gazet, użytych jako podkład pod niezachowane tapiserie ścienne. Tak jest również w dawnej Sali Gobelinów, która, jako jedyna zachowała niewielkie pozostałości wspaniałych, figuralnych i floralnych tapiserii zdobiących niegdyś wszystkie ściany komnaty. W płycinach flankujących wyjątkowej urody kominek z czerwonego piaskowca, z herbem Hochbergów, do dziś widoczne są gazety pochodzące dokładnie z czasów przebudowy zamku przez hrabiego Hansa Heinricha XIV Bolko von Hochberga. Dzięki odczytaniu treści gazety można co nieco powiedzieć o preferencjach politycznych i literackich hrabiego, który należał do elity arystokracji i śmietanki artystycznej ówczesnych Niemiec. Ten fragment ściany został wyklejony numerem 288 dziennika Königlich privilegirte Berlinische Zeitung (popularnie nazywanym Vossische Zeitung), wydanym w sobotę 11 listopada 1870 roku. Gazeta ta należała w czasach Bolka von Hochberga do najbardziej popularnych dzienników berlińskich, najchętniej czytanych przez bogatą burżuazję o zdecydowanie liberalnych poglądach. W tym wydaniu dziennika przeczytać było można m.in. roczne sprawozdanie finansowe fabryki wagonów kolejowych ze Zgorzelca (zakład istnieje do dzisiaj!) oraz zapowiedź nadchodzącego targu końskiego w Królewcu.

Hans Heinrich XIV Bolko von Hochberg ok. 1886 r.

Hans Heinrich XIV Bolko von Hochberg urodził się 23 stycznia 1843 na zamku Książ, zmarł 1 grudnia 1926 r. w Szczawnie Zdrój. Pan mniejszego państwa stanowego Nowy Zamek w Wierzchosławicach koło Milicza, pan na Roztoce, dyplomata, muzyk, kawaler pruskiego Orderu Orła Czerwonego, austriackiego Wielkiego Krzyża Orderu Leopolda, kawaler Zakonu Joannitów, członek Izby Panów. Był najmłodszym dzieckiem Hansa Heinricha X von Hochberg. Okazał się dobrym gospodarzem, dbającym o majątki rodowe. Od swojego bezdzietnego wuja księcia Heinricha von Anhalt-Köthen otrzymał posiadłość w Pszczynie, a od Heinricha von Reichenbach wolne państwo stanowe Nowy Zamek. Swój odziedziczony po ojcu majątek powiększył czterokrotnie. Hans Heinrich uczył się we wrocławskim gimnazjum Marii Magdaleny, a potem ukończył prawo na uniwersytecie w Bonn i Berlinie. Pracował jako attache wojskowy ambasady Prus w Petersburgu i Florencji. W 1868 r. zorganizował po raz pierwszy Śląskie Święta Muzyczne. Pod pseudonimem Johann Hans Franz skomponował wiele pieśni, kilka oper i symfonii. Doceniając jego zdolności artystyczne w 1886 r. cesarz Wilhelm I Hohenzollern powierzył mu funkcję dyrektora Królewskiej Opery w Berlinie. Na jego cześć, w 1936 r. jeden z placów w Berlinie otrzymał nazwę Hochbergplatz. 2 września 1869 r. ożenił się z Eleonorą, księżną Schoenach-Carolath (ur. 25 maja 1848 r. w Zaborze), która zmarła 4 lutego 1923 r. w Roztoce. Z tego związku urodziło się ośmioro dzieci: Ida Joanna Adelajda (1870-1871), Maria Agnieszka Fryderyka Fernandyna (1871-1953), Hans Heinrich XVI (1874-1933), Fryderyk Franciszek (1875-1954), Anna Karolina Elżbieta (1877-1878), Jan Ferdynand Hiller (1879-1945), Gotfryd (1882-1929), Renata Erdmuta, Charlotte Maria (1883-1948).

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.