Na sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, jaka odbyła się w dniu 21 lutego br. prezes Fundacji Idea – wydawcy Świdnickiego Portalu Historycznego – Agnieszka Dobkiewicz, została uhonorowana tytułem Zasłużona dla Miasta Świdnicy.
Tytuł ten został nadany Agnieszce Dobkiewicz jako uznanie dla jej pracy i osiągnięć na polu działalności literackiej i społecznej. W tym roku przypada bowiem nie tylko 25-lecie jej pracy dziennikarskiej. Prezes Fundacji Idea jest również autorką trzech, znakomicie przyjętych przez Czytelników książek, wydanych przez prestiżowe, ogólnopolskie wydawnictwo ZNAK – „Mała Norymberga”, „Dziewczyny z Gross-Rosen” i „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”.
Wszystkie książki zyskały status bestsellerów. Pierwsza z nich została przetłumaczona i wydana w Czechach, trwają prace nad wydaniem po czesku także drugiego tytułu.
„Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” to zbiór reportaży o obozowych katach, napisanych przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom. Bezmyślna, tępa siła i wszechobecna nienawiść człowieka do człowieka.
W „Dziewczynach z Gross-Rosen” autorka ponownie mierzy się z tragedią ofiar, tym razem ukazując losy młodych kobiet. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach. Ale przywołuje też dziewczyny, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzeń, że przeżyją i że zjedzą słodkie…truskawki…
W najnowszej książce „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”, która tak naprawdę jest książką o Polakach, Autorka zabiera nas w podróż przez osiemdziesiąt lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski; od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera i nieznanej twarzy Lema, przez kaliskie lalki szirlejki i koszerne pierniki z Torunia, po nieznaną historię słowika wileńskiego getta, tragedię i listy do małego Henia, cudem uratowaną ze zbiorowego grobu Czeszkę czy Holocaust „made in Hollywood”. To historie, które nierzadko rozrywają duszę na strzępy. Agnieszka Dobkiewicz odwiedza różne regiony Polski i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków. Od maja ubiegłego roku, kiedy książka została wydana, cały czas znajduje się na liście stu najlepszych książek reportażowych sieci księgarni EMPIK. Jako pisarka jest zapraszana na różnego rodzaju festiwale literatury, kongresy, spotkania międzynarodowe. Jej książki prezentowane są nie tylko na krajowych targach książki, gdzie jest zapraszana, ale także na prestiżowych targach zagranicznych. Na podstawie historii z jej książek nakręconych zostało kilka filmów dokumentalnych, a w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym wystawiono sztukę teatralną „Nocny Portier”, która miała znakomite recenzje w kraju.
Oprócz pracy dziennikarskiej i literackiej Agnieszka Dobkiewicz – stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego, czynnie udziela się w życiu społecznym miasta i regionu, wspierając różnego rodzaju inicjatywy i sama inicjując wiele działań, jak chociażby sprowadzenie na Dolny Śląsk wystawy „Listy do Sali”, czy też pomoc w nagłaśnianiu inicjatyw podejmowanych przez Świdnicki Portal Historyczny, skutkujących między innymi chociażby uratowaniem średniowiecznej płyty nagrobnej burmistrza czy odtworzeniem zapomnianej nazwy jednej ze świdnickich ulic. Tematyka jej książek jest także impulsem do wielu działań poza naszym regionem, na przykład powstania w Nowej Soli pomnika, poświęconego więźniarkom jednej z filii obozu Gross-Rosen. Prowadzi także zakrojoną na szeroką skalę akcję oświatową, uczestnicząc w spotkaniach z młodzieżą, z którą rozmawia m.in. o potrzebie pielęgnacji historycznej pamięci. Właśnie w tych dniach we współpracy z przedstawicielami administracji państwowej podjęta została decyzja o wcieleniu w życie dwóch przedsięwzięć, ważnych i prestiżowych dla Świdnicy oraz powiatu świdnickiego. O nich jednak będziemy mogli napisać dopiero za jakiś czas.
























Lista osiągnięć Agnieszki Dobkiewicz jest długa i została przytoczona na sesji Rady Miejskiej przez radną Violettę Wiercińską z klubu Platformy Obywatelskiej. Uchwała, którą na sesję wniósł ten klub radnych, została poparta przez jego członków, radnych niezależnych, radnego z PiS i została przyjęta przy trzech głosach wstrzymujących się (PiS). Przeciwni nadaniu tytułu byli radni lewicowi, z klubu obecnej prezydentki miasta, która wcześniej dwukrotnie odmówiła przyznania pisarce nagrody kulturalnej oraz dwóch radnych z PiS, w tym przewodniczącego rady Krzysztofa Lewandowskiego, który z racji pełnionej funkcji szczególnie powinien wspierać honorowanie świdniczanek i świdniczan za ich twórczość i promowanie miasta. Znamienne jest, że ani jedna osoba, która była przeciw przyznaniu tego tytułu pisarce i działaczce społecznej, nie zabrała na sesji głosu i nie uzasadniła – czy też nie potrafiła – w sposób merytoryczny uzasadnić swojego sprzeciwu.
W swoich licznych podróżach związanych z pracą literacką i społeczną Agnieszka Dobkiewicz promuje nasze miasto i zawsze podkreśla, że jest takie cudowne miejsce na świecie, do którego powroty są jednymi z najpiękniejszych chwil jej życia. To jej rodzinna Świdnica.
Dziękujemy wszystkim tym osobom, które poparły wniosek o nadanie tytułu Zasłużonej dla Świdnicy, a naszej Prezes serdecznie gratulujemy!
Redakcja
5 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!