Press "Enter" to skip to content

Czego oko nie dostrzeże…

Spread the love

W katedrze w Świdnicy trwają zakrojone na ogromną skalę prace konserwatorskie.

Po raz ostatni tak poważne prace prowadzone były w świątyni ponad 100 lat temu. Odnowiono wtedy między innymi malowidła wewnątrz katedry i podjęto się arcytrudnej renowacji wieży oraz przypór.

Prace konserwatorskie na ścianach prezbiterium

Obecnie większa część świątyni zastawiona jest rusztowaniami, które sięgają pod samo sklepienie kościoła. Wstęp na nie oczywiście jest zabroniony osobom postronnym. Dlatego tym bardziej cenne są zdjęcia, z prac renowacyjnych, jakie udostępnił Urząd Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku. Pokazują one szczegóły, które dla postronnego obserwatora są niedostrzegalne z racji wysokości, na których prace się odbywają.

Trwające obecnie prace realizowane są dzięki dotacji Ministerstwa Kultury ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Na program „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej katedry świdnickiej” (nr POiS.08.02.00-00-0001/18 w ramach działania 8.2 Ochrona zabytków oś priorytetowa VIII, Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020)”, parafia pw. Św. Stanisława i św. Wacława otrzymała 16 977 602,47 zł z zaplanowanej na realizację kwoty 19 973 649,97 zł.  Musi jednak dołożyć 3 miliony złotych wkładu własnego. I tu pojawił się nieoczekiwany problem, bo z obiecanej wcześniej dotacji wycofały się władze Świdnicy, które winią za taką decyzję polski rząd oraz posłów PiS. Obszerny materiał na ten temat zamieścił świdnicki portal Świdnica24.pl (czytaj tutaj: Remont katedry bez wsparcia z budżetu miasta. Biskup wini prezydent, prezydent wini rząd i posłów PiS).

Fundusze obiecane przez władze miasta stanowić miały ok. 1/3 wkładu własnego parafii w projekt. Na każdy rok prac (potrwają trzy lata) potrzebne będzie około 1 miliona złotych, a więc miesięcznie ponad 80 tysięcy złotych. Nawet jak na parafię katedralną, to olbrzymia kwota. Dlatego nawiązujemy do apelu parafii – w trosce o jeden z dwóch, najwspanialszych świdnickich zabytków – o wsparcie finansowe remontu, o jakie prosi parafia.

Ofiary można przekazywać indywidualnie oraz na konto parafii – Santander Bank Polska‎ Oddział Świdnica 24 1090 2369 0000 0006 0200 1960.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

(Źródło foto: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.