Press "Enter" to skip to content

Głowy wracają do Świdnicy!

Spread the love

Świdnickie maszkarony już po konserwacji (foto: Restoart)

Po prawie dwóch miesiącach do Świdnicy powrócą dwie kamienne głowy – maszkarony, z wieży ratuszowej.

Przypomnijmy, że dwie kamienne rzeźby głów pochodzą z zawalonej w 1967 roku wieży ratuszowej. Wywiezione wraz z gruzem na wysypisko przy ulicy Bystrzyckiej, zostały w uratowane przez działkowców, którzy na początku lat 70. na terenie ogrodów ROD Aronia przy ulicy Westerplatte, wzniesiony wówczas dom działkowca ozdobili kwietnikami z wmurowanymi w nie wspomnianymi głowami.

O tym, jak doszło z naszej inicjatywy do zabezpieczenia zabytków pisaliśmy obszernie już kilkakrotnie (czytaj tutaj: Kryptonim akcji: „maszkarony”, Akcja „maszkarony”: jest postęp!, „Tak” konserwatora dla maszkaronów!, Maszkarony nabierają… „rumieńców”.

26 października rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z demontażem, konserwacją i docelowym wyeksponowaniem przy wieży ratuszowej owych rzeźb o czym informowaliśmy tutaj: Odkuli zabytkowe maszkarony.

Prace konserwatorskie kamiennych rzeźb na podstawie umowy z Miastem Świdnica wykonała Pracownia Konserwatorska Restoart Piotra Wanata z Wrocławia, która specjalizuje się w konserwacji zabytków architektury i rzeźby kamiennej. Oczyszczonymi i zakonserwowanymi zabytkami pracownicy Restartu pochwalili się ostatnio na swojej stronie na Facebooku.

Program konserwatorski obejmował prace związane z oczyszczeniem kamienia, wykonaniem badań petrograficznych, wzmocnienia osłabionej lokalnie struktury kamienia preparatami krzemoorganicznymi, dezynfekcję i zatrucie mikroflory wraz z usunięciem zabrudzeń, iniekcja spękań, uzupełnienie ubytków zaprawami mineralnymi, dobranymi właściwie pod względem faktury i kolorystyki. Patrząc na zamieszczone zdjęcia, trzeba przyznać, że rzeźby odzyskały swój dawny blask.

W nadchodzącym 2023 roku rozpisane zostanie zapytanie ofertowe na II etap prac związanych z maszkaronami, obejmujący przygotowanie ekspozycji obu rzeźb przy trzonie odbudowanej wieży ratuszowej. Po 56 latach maszkarony mają szansę powrócić na świdnicki Rynek.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.