Press "Enter" to skip to content

Historyczne suknie

Spread the love

Na okres wakacyjny Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy przygotowało dwie ciekawe propozycje, kierowane do równych grup wiekowych.

Pierwsza z nich to cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Muzeum uczy i bawi”, będących w istocie bezpłatnymi warsztatami realizowanymi w ramach Festiwalu Wrażeń, które odbywać się będą regularnie w każdą wakacyjną sobotę od lipca aż do końca sierpnia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są tradycje kupieckie i rzemieślnicze. Uczestnicy warsztatów przeniosą się w przeszłość i wcielając się w postaci świdnickich kupców, wyruszą w podróż dawnym szlakiem handlowym. Dzieci i rodzice dowiedzą się jak i gdzie podróżowania? Czym handlowano, do czego służyła stopa i dlaczego łokieć łokciowi nie równy? Nasza kupiecka podróż usiana będzie nie lada wyzwaniami, spotkamy ważnika, aptekarza, piernikarza czy garncarz, którzy zapoznają nas z tajniami swojego zawodu, bo nigdy nie wiadomo co w kupieckim fachu się przyda.

Już 3 lipca odbędą się pierwsze zajęcia – „Maści zioła i herbatki, aptekarskie to zagadki – czym dawniej leczono, czyli coś dla prawdziwych odkrywców” (I grupa godz. 11.00-12.00 i II grupa 12.30-13.30)

W każdym z podanych niżej na plakacie terminów w spotkaniu uczestniczyć może 40 osób, po 20 w każdej grupie. Organizatorzy proszę o wcześniejsze zapisywanie się pod numerem tel. 74/852-12-91 lub mailowo: sekretaria@muzeum-kupiectwa.pl.

Drugą propozycją jest wystawa związana z dawną modą, czyli „Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien historycznych Elżbiety Dunin-Wąsowicz”, która trwać będzie od 3 lipca do 12 września.

Inspiracją dla strojów zaprezentowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa były zabytki i portrety minionych epok. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wierną kopię sukni przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której haft zużyto aż 100 metrów atłasowego sznureczka, a więc długość odpowiadającą mniej więcej wysokości wieży świdnickiej katedry!

Rekonstrukcja sukni z ok. połowy XIV wieku
(fot. Elżbieta Dunin-Wąsowicz/Muzeum Dawnego Kupiectwa)

Oprócz kopii stroju królowej Marii Kazimiery, czy kostiumu scenicznego Heleny Modrzejewskiej autorka wykonała kilka prac specjalnie z myślą o wystawie w świdnickim muzeum. Jedną z nich jest rekonstrukcja sukni z czasów cesarzowej Anny świdnickiej.

Autorka prac jest cenionym rekonstruktorem historycznym oraz pasjonatką historii kultury materialnej. Spod jej igły wyszły liczne stroje począwszy od XIV, aż po XX w. Wśród nich znajdują się kopie wykonane według oryginalnych zabytków tekstylnych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy z Kolekcji Esterhazych Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie.

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.