Press "Enter" to skip to content

Jak dawniej mosty budowano…

Spread the love

Most Karola w Pradze to jeden z najbardziej znanych zabytków średniowiecznej Pragi.

Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r., a świadkiem jego wznoszenia była cesarzowa Anna, księżniczka świdnicka i żona Karola IV Luksemburskiego.

Most jest cudem inżynierii średniowiecznej. Ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości, a spoczywa na 15 filarach. Dziś trudno nam sobie wyobrazić, jak bez obecnej techniki mogła powstać taka konstrukcja. Pokazuje to film, który zamieszczamy poniżej. Zapewne wiele z tych technik i pomysłów było stosowanych także na Śląsku, chociaż z mniejszym rozmachem.

Kamienny most Piaskowy na rzece Bystrzycy w Świdnicy

Taki kamienny most, chociaż zdecydowanie mniejszy istniał już w 1323 r. w Świdnicy. Został przerzucony nad rzeką Bystrzycą w ciągu obecnej ulicy Westerplatte. Ów most jest najstarszym, wzmiankowanym w źródłach mostem na ziemiach polskich! No i był o całe 34 lata starszy od mostu Karola w Pradze. Ten pierwszy kamienny most, zwany mostem Św. Ducha nie przetrwał do naszych czasów i został zastąpiony konstrukcją drewnianą. Tą z kolej rozebrano ok. 1823 r., wznosząc w tym miejscu drugi kamienny most, zwany Piaskowym. Oparty był na czterech filarach i miał długość ok. 52 m i szerokość ok. 8,5 m. Wygięty był łukowo ku górze, a najwyższy punkt znajdował się na środku mostu, pomiędzy jego drugim i trzecim filarem. Ta piękna konstrukcja widoczna na fragmencie starej pocztówki została wysadzona w powietrze w 1945 r. przez wycofujących się Niemców.

9 LIKES

One Comment

  1. Freiburger Freiburger 24 września 2020

    ” No i był o całe 34 lata starszy od mostu Karola w Pradze.”
    I o całe 151 lat młodszy od praskiego mostu Judyty, najstarszej kamiennej przeprawy mostowej na północ od Alp ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.