Press "Enter" to skip to content

Krzywa pozostanie krzywa, ale…

Spread the love

Do końca września potrwają prace konserwatorskie w Sali Krzywej w Zamku Książ w Wałbrzychu. Dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 42.500 zł projekt przewiduje odsłonięcie i odtworzenie malowideł, które zdobiły komnatę przed II wojną światową.

Sala Krzywa na początku XX wieku

Podczas przygotowań do remontu sali pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem ukazała się polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby. Stan zachowania malowideł był na tyle dobry, że wałbrzyska konserwator zabytków, Anna Nowakowska-Ciuchera zaleciła zdjęcie tynków z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejszych warstw farby i odkrycie całej zachowanej polichromii.

W tym celu Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał 42.500  złotych w ramach programu Ochrona Zabytków 2020, realizowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad  drugie tyle zostało przeznaczone z budżetu Książa.

Sala Krzywa znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak w przypadku Sali Konrada czy Sali Balowej jej wystrój została niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-1945 przez nazistowską organizację Todt. Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”, przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych.

Prace konserwatorskie w Sali Krzywej na zamku Książ

Jej późnogotycki i renesansowy wystrój oraz dekoracje w angielskim stylu Arts & Craft, organizacja Todt zamalowała i zasłoniła sufitem. O dawnej świetności komnaty świadczy zachowany renesansowy kominek z szarego piaskowca. Ozdabiają go płaskorzeźby, m.in. trzy tonda portretowe w otoczeniu girland podtrzymywanych przez putta.

– Szczęśliwie w Zamku Książ dysponujemy ikonografią przedstawiającą historyczny wystrój sali. Bardzo bogate w detale fotografie pochodzą m.in. z kolekcji zdjęć autorstwa zamkowego kucharza Louisa Hardouina (z lat 1909-1920), prywatnych zbiorów księcia Bolko von Pless oraz teki konserwatora zabytków w czasie II wojny światowej Guntera Grundmanna. Materiał ten pozwoli nam na odtworzenie historycznych polichromii, a tym samym przynajmniej częściowe przywrócenie Sali Krzywej jej splendoru z czasów Hochbergów – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ. Prace konserwatorskie realizuje  firma Secoo Krzysztof Opiłło z Krakowa.

Mateusz Mykytyszyn (Fundacja Księżnej Daisy)

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.