Press "Enter" to skip to content

Kto był autorem drewnianych rzeźb?

Spread the love

Park Centralny w Świdnicy wiele razy był przebudowywany. Gruntownych zmian doczekał się w latach 70. XX wieku.

Przy głównej jego alejce rozmieszczono okazałe drewniane rzeźby –  ławki ze stylizowanymi ludzkimi postaciami, zaś na placu zabaw pojawiły się wyrzeźbione postacie zwierząt. Zarówno ławki, jak i rzeźby były ozdobą całego terenu. Istniały one w tym miejscu do około 1990 roku. Później bezpowrotnie zniknęły.

Drewniany smok z placu zabaw w Parku Centralnym

Park upiększał też niewielki kopiec w pobliżu hali sportowej przy obecnej ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej, na którym zbudowano symboliczny gród z ostrokołem i drewnianą rzeźbą Światowida. W tym właśnie miejscu zorganizowano 21 maja  1977 roku uroczystość otwarcia odrestaurowanego parku,  połączoną z inauguracją „Dni Świdnicy”. Zakończenie kilkuletnich prac świętowano z wielką pompą. Uczestniczyli w niej tłumnie mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele kierownictw instytucji, szkół i zakładów pracy. Zestaw zdjęć z uroczystości otwarcia wykonał świdnicki fotograf Władysław Orłowski. Obecnie po drewnianej instalacji zostało jedynie wzniesienie, na którym ostatnio ustawiona została granitowo-metalowa „altana”.


Nie znamy dalszego losu drewnianych rzeźb. Czy ktoś z Czytelników wie, kto był ich autorem? Czy po usunięciu z parku zostały zniszczone, a może któraś z nich ocalała? Czekamy na informacje. Jeżeli w Państwa domowych archiwach rodzinnych zachowały się zdjęcia, na których widoczne są te rzeźby, to prosimy o ich udostępnienie.

Stanisław Bielawski

16 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.