Press "Enter" to skip to content

Nepomucen z Kamionnej

Spread the love

Figury Jana Nepomucena spotkać można w całej Polsce, przede wszystkim jednak na Dolnym Śląsku, gdzie jest ich blisko 2,5 tysiąca.

Zanim Jan Nepomucen stał się świętym, za życia był spowiednikiem Zofii bawarskiej, żony króla Wacława IV luksemburskiego.

Pomnik św. Jana Nepomucena w Kamionnej

Niestety, ta zaszczytna funkcja była też przyczyna tragedii późniejszego świętego. Według przekazów zazdrosny król podejrzewający swoją żonę o zdradę, począł wymuszać na kapłanie złamanie tajemnicy spowiedzi!

Jan Nepomucen odmówił i nie złamały go nawet tortury. Święty był bity, przypalany, dźgany… Gdy to nie pomogło wyrwano mu język i ostatecznie z przywiązanym kamieniem do szyi zrzucony został z praskiego mostu wprost do Wełtawy… Kanonizowany został przez papieża Benedykta XIII, cztery wieki po tragicznej śmierci. Stał się patronem szczerej spowiedzi, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi.

Nie ma przesłanek ku temu, że Kamionną (gmina Kąty Wrocławskie) nawiedziła powódź, natomiast okazała figura świętego czuwa nad mieszkańcami wsi. Figurę wystawiono około 1740 roku, a fundatorami byli członkowie rodu von Kalcreuth, właściciele majątku w Kamionnej.

Dzieło jest przypisywane znamienitemu wrocławskiemu rzeźbiarzowi, twórcy między innym św. Jana Nepomucena przy kościele pw. św. Wincentego we Wrocławiu, współautora wystroju barokowej kaplicy Hochbergów – Johannowi Albrechtowi Siegwitz. 

Figura Jana Nepomucena ustawiona została na okazałym cokole, na którym umieszczono niemiecką inskrypcję:

Co często nieżyczliwość, nienawiść i zazdrość wymyśli nagannego, a oprócz tego trucizna złych języków wyrządzi złośliwą szkodę naszej godności – odwróć przez swe wstawiennictwo. Spraw, aby ich złośliwe poczynania nie miały Twojego błogosławieństwa. Kto złośliwości zmyśla, przez nieprzyzwoite plotkarstwo poniża godność bliźniego. Spraw przez swoje wstawiennictwo i uwolnij nas od grzechu oraz występku, ponieważ życie w grzechu jest największym wstydem przed Bogiem.

Nad inskrypcją znajduje się plakieta ze sceną zrzucenia świętego z mostu Karola do Wełtawy, oraz we wnęce „latarnia umarłych”, która prawdopodobnie miała rozświetlać mrok i chronić mieszkańców przed śmiercią. Na samym szczycie ustawiono figurę świętego trzymającego krzyż.

W 1945 roku pomnik doznał poważnych uszkodzeń, a przyczynili się do tego rosyjscy żołnierze strzelając do figury świętego. Odrestaurowany został w 2003 roku z funduszy pozyskanych od Niemieckiego Urzędu Federalnego do spraw Kultury i Mediów. Przejeżdżając przez Kamionną warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć pomnik sprzed 281 lat.

Anna Czarna

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.