Postać Świętego Wacława była tematem III Spaceru Historycznego po katedrze świdnickiej, jaki odbył się 29 września. Spacer zorganizowała parafia pw. św. Stanisława i św. Wacława oraz Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli. O życiu jednego z patronów świdnickiej fary opowiadali historyk i redaktor naczelny ds. naukowych Świdnickiego Portalu Historycznego – Sobiesław Nowotny oraz ksiądz proboszcz Marcin Gęsikowski. Pierwszy licznej grupie przybyłych przybliżył aspekty historyczne związane z tą postacią, drugi opowiadał o sferze duchowej życia świętego i jego przedstawieniach w sztuce świdnickiej katedry. Obaj zresztą doskonale się uzupełniali, a ich opowieści chłonęli uczestnicy spaceru. Przybyli do katedry poznali także elementy wystroju świątyni, związane z postacią św. Wacława.
– Postać św. Wacława przenosi nas o 1100 lat wstecz, do początków X wieku, a więc do czasów kształtowania się polskiej państwowości. I choć święty Wacław znany jest głównie jako patron Czech, to jego kult rozprzestrzenił się także na Śląsku i w Polsce. W 1436 roku kardynał Zbigniew Oleśnicki ustanowił św. Wacława jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego. Imię św. Wacława nosi wiele polskich kościołów, zwłaszcza w Polsce południowej i na Śląsku. Świdnicka Katedra, oprócz wezwania, może się poszczycić wieloma wizerunkami tego świętego – na obrazach i w rzeźbach –mogli usłyszeć podczas spaceru miłośnicy historii.
Podczas spotkania przybyli do katedry mogli podziwiać nie tylko wspaniałe przykłady sztuki, ale chociażby niedostępny na co dzień relikwiarz ze szczątkami św. Wacława, specjalnie dla uczestników spaceru zaprezentowany przez ks. Gęsikowskiego.
Poniżej prezentujemy fotorelację ze spaceru, dziękując przy okazji Świdnickiej Fundacji św. Ignacego Loyoli i Pani Lucynie Szpilakowskiej za użyczenie zdjęć.










Ich freue mich, auf dem letzten Bild herrn Prälaten Baaginski und den Historiker Sobieslaw Nowotny zu sehen. Herzliche Grüße aus Potsdam
Sei gegrüßt Eckhard!!! Schöne Grüße aus kaltem Schweidnitz!
Sobiesław