Press "Enter" to skip to content

Sprawa „odfajkowana”

Spread the love

Informowaliśmy o inicjatywie Świdnickiego Portalu Historycznego i Fundacji IDEA w sprawie przywrócenia w topografii Świdnicy nazwy zapomnianej uliczki.

O dawnej Töpfer Gasse czyli Zaułku Garncarzy pisaliśmy tutaj: Historyczna nazwa przywrócona! Przypomnijmy, że z zapomnienia dawną nazwę wydobyliśmy na światło dzienne przy okazji opisywania dziejów domu przy obecnej ulicy Kościelnej 13, natrafiając na historyczną nazwę niewielkiego zaułka łączącego od połowy XVIII wieku obecną ulicę Kościelną i cmentarz przy Kościele Pokoju. Nosiła ona nazwę Zaułka Garncarzy (Töpfer Gasse). 29 października ubiegłego roku Rada Miejska Świdnicy, na wniosek Fundacji IDEA jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie bezimiennej po maju 1945 roku uliczki, której przywrócono historyczną nazwę.

Niedawno u wejścia do Zaułka, który prowadzi do nieużywanej dziś Bramy Garncarskiej w murze okalającym plac Pokoju, na zlecenie władz Świdnicy ustawiony został znak z nazwą zaułka. Tym samym możemy uznać sprawę za zakończoną i ją „odfajkować”. Na sfinalizowanie czekają jeszcze kolejne nasze inicjatywy, związane z między innymi z wyeksponowaniem płyty nagrobnej średniowiecznego burmistrza Świdnicy Weygmanna z poł. XIV wieku, którą odnaleźli i doprowadzili do jej uratowania – Sobiesław Nowotny oraz Andrzej Dobkiewicz, a także sprawa przeniesienia z powrotem do wieży ratuszowej, wspaniałych, XVI-wiecznych rzeźb dwóch głów – jakie znajdowały się niegdyś na niej, a dziś wmurowane są w…. kwietniki przy domu działkowca.

A na horyzoncie pojawiła się kolejna inicjatywa, która swoje korzenie ma w jednym z artykułów, jakie opublikowane zostały na Świdnickim Portalu Historycznym. Co ciekawego, Miasto z tego tytułu nie poniesie żadnych kosztów, a sama sprawa ma wymiar… międzynarodowy, podobnie, jak prestiż i promocja w kraju i za granicą. O tym jednak poinformujemy naszych Czytelników niebawem.

Redakcja

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.