Press "Enter" to skip to content

Struga. Odkrycie za odkryciem

Spread the love

Gdy runęła kopuła pałacu w Strudze i odsłoniła portrety cesarzy, myśleli, że większej niespodzianki pałac im nie zrobi. Mylili się. Właśnie okazało się, że wnętrze pałacu dosłownie na każdym kroku pokryte jest warstwami malowideł od gotyckich przez renesansowe, barokowe aż do XIX-wiecznych.

Pałac w Strudze, jeden z najcenniejszych zabytków, który zachował swoją renesansową formę, w niewielkim stopniu zmienioną późniejszymi przebudowami

Pałac w Strudze dzięki staraniom ich obecnych właścicieli – Agnieszki Chmury-Wieczorek i Krzysztofa Wieczorka zmienia swoje oblicze. To czego już dokonano,  najlepiej widać w sali balowej, tej w której w 2019 roku runęła część kopuły. Ledwo widoczne wtedy portrety cesarzy odrestaurowano. Dziś cieszy oko 28 wizerunków cesarzy zamieszczonych w 27 polach, bo jedno malowidło jest podwójne. Cykl zaczyna się od cesarzy rzymskich, którzy wiszą na ścianie południowej i wschodniej. Na przeciwległych ścianach mamy z kolei cesarzy z epoki średniowiecza i nowożytnych. Niestety, sam malunek Juliusza Cezara się nie zachował, co jest właśnie wynikiem zawalenie się dachu w latach 60. i wieloletniego zalewania ścian pałacowych. Cykl kończy podwójny portret Maksymiliana II i Rudolfa II, który pierwotnie był niewidoczny. Właściciele twierdzą, że tego drugiego domalowano już po 1576 po śmierci pierwszego. Dlatego możliwe jest bardzo dokładne podanie daty powstania malowideł.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Już same portrety robią z pałacu obiekt wyjątkowy. – Nie ma drugiego obiektu w Polsce, z taką ilością zachowanych malowideł renesansowych – mówi Agnieszka Chmura-Wieczorek.

Ona i jej mąż – Krzysztof Wieczorek – właściciele pałacu w Strudze, pochodzą z Warszawy. Na Dolnym Śląsku spełniają swoje studenckie marzenie. Właśnie wtedy postanowili, że kupią jakiś zabytkowy obiekt i uratują go przed zniszczeniem. Strugę wybrała pani Agnieszka, która objechała kilka zabytków będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Będący ruiną pałac w Strudze od razu kupił jej serce, choć wtedy jeszcze nie wiedziała, że za tę miłość tak szczodrze się odwdzięczy. Podczas praktyk studenckich, które tu zorganizowali w październiku br. razem z Katedrą Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych ASP z Krakowa pod kierunkiem dr hab. Grażyny Schulze-Głazik okazało się, że obiekt pokryty jest pięknymi malowidłami gotyckimi, które kolejni właściciele zamalowywali w okresie renesansu, baroku i w XIX wieku. I ślady wszystkich można znaleźć na ścianach, choć przez lata ukryte były pod kolejnymi warstwami tynku i farby. Odkrywek sondażowych dokonało 10 studentek piątego roku ASP wraz z opiekunkami mgr Reginą Główczak i mgr Karoliną Molgą pod okiem dr Anny Forczak-Sejdak. Potwierdziły one efekty prac z ubiegłego roku wykonanych przez mgr Ewę Czechowską.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

To, co odnaleziono na ścianach pałacu w Strudze, jest tym bardziej zaskakujące, że po wojnie obiekt był użytkowany – jak wiele mu podobnych – przez PGR. – Ciekawe jest to, że po wojnie w środku było jeszcze nawet wyposażenie – mówi Agnieszka Chmura-Wieczorek. – Oczywiście, co cenniejsze wywieźli Rosjanie, ale pałac pozostał w bardzo dobry stanie. Po 20 latach użytkowania zabytku przez PGR, w 1965 roku runął na nim dach. Przez kolejne 30 lat obiekt niszczał. Na szczęście ówczesny właściciel – Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa zrobiła coś, co nieczęsto się zdarzało i… odbudowało dach. Prawdopodobnie ocala w ten sposób pałac i całe bogactwo w nim ukryte, które właśnie ujrzało światło dzienne.

Malowidła w pałacu Strudze to kilka nakładających się na siebie warstw tynków i powłok malarskich. Ich konserwacja i wyeksponowanie będzie procesem złożonym, długotrwałym i kosztownym.  – Pewnie życia nam nie wystarczy, żeby to wszystko zabezpieczyć i przywrócić pałac do jego dawnej świetności – śmieje się Pani Agnieszka. Ale słuchając z jakim zaangażowaniem mówi o Strudze możemy być pewni, że w pałacu – dzieje się dobrze!

AD

14 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.