Press "Enter" to skip to content

Uczennica Franciszka Liszta

Spread the love

W nawiązaniu do ostatnio opublikowanego na Świdnickim Portalu Historycznym artykułu o wybitnej sopranistce Emmie Mampe Babnigg (czytaj tutaj: „Śląski Słowik” w Strzegomiu), warto wspomnieć o innej muzycznej sławie, która w II połowie 1882 roku odwiedziła Strzegom. Była nią wybitna pianistka i uczennica Franciszka Liszta – Martha Remmert.

Martha Remmert w młodości…

Martha Remmert urodziła się 4 sierpnia 1853 w Grębocicach pod Głogowem. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierała w domu, następnie uczyła się w Głogowie u Ludwiga Meinardusa i Wilhelma Tapperta. Później udała się na studia do Berlina, gdzie mieszkała u swojej babki Friederike Späth. Dzięki wstawiennictwu Antona Rubinsteina otrzymała wsparcie finansowe na dalszą naukę od Wielkiej Księżnej Eleny Pawłownej. Od roku 1871 uczyła się gry na fortepianie u Franciszka Liszta, najpierw w Weimarze, a potem w Budapeszcie. Od roku 1873 rozpoczęła się jej kariera jako pianistki.

… i w dojrzalszym wieku, już jako uznana pianistka

Martha Remmert bardzo szybko odniosła sukces. Koncertowała w Niemczech, Rosji, Grecji, Egipcie, Turcji i krajach bałtyckich. Od roku 1900 poświęciła się pracy pedagogicznej i założyła w Berlinie „Franz Liszt-Academie“. W roku 1905 założyła Franz Liszt-Gesellschaft, którym to towarzystwem kierowała do roku 1929. Artystka zmarła 21 stycznia 1941 roku w Coburgu.

To właśnie jej występy zapowiadano w gazecie „Striegauer Stadtblatt” w dniu 4 listopada 1882 roku. Poza samym ogłoszeniem i informacją o terminie koncertu w gazecie została zamieszczona krótka informacja o artystce autorstwa przewodniczącego strzegomskiego Instytutu Muzycznego pana Hähnela. Przedstawił on Marthę Remmert jako znakomitą pianistkę i ulubioną uczennicę Franciszka Liszta. Równie ciepło wyraził się o śpiewaczce operowej Magdzie Bötticher, która dysponowała pięknym mezzosopranem i miała także wystąpić w czasie koncertu z wybitnej pianistki.

Zapowiadany początkowo na 10 listopada, koncert został przełożony i odbył się ostatecznie 18 listopada w sali hotelu „zum deutschen Kaiser” o godzinie 20. W ogłoszeniu zamieszczono również informację, że pianistka będzie grała na swoim własnym fortepianie koncertowym wyprodukowanym w saksońskiej fabryce fortepianów przez Juliusa Blüthnera. Bilety w przedsprzedaży kosztowały na miejsce numerowane 1,5 marki, a na nienumerowane 1 markę. W kasie w dniu koncertu bilety kosztowały odpowiednio 2 i 1,5 marki. Niestety w żadnym z ogłoszeń nie przedstawiono programu koncertu.

Marek Żubryd

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.