Press "Enter" to skip to content

Unikalna kolekcja

Spread the love

15 tysięcy zdjęć Dolnego Śląska na kliszach sprzed 50 lat trafiło do świdnickiego muzeum. Trwa opracowywanie unikalnej kolekcji.

Monika Turzańska i Zbigniew Malicki z Muzeum Dawnego Kupiectwa zajmują się opracowaniem niezwykłej kolekcji zdjęć

Autorem fotografii jest zmarły w 1996 roku, w wieku 83 lat fotoreporter Władysław Orłowski. Przez 40 lat fotografował on południe Dolnego Śląska, pracując jako korespondent „Gazety Robotniczej”, ukazującej się w naszym województwie od 1948 roku. Powstała ona z połączenia „Trybuny Dolnośląskiej” i „Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego”. Była propagandowym dziennikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Mimo to fotografie, które Orłowskiego, są dziś unikalnym śladem czasów, których już nie ma.

Zdjęcia, które pozostawił po sobie Orłowski, w 2018 roku od jego wnuczki zakupiło Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. W sumie jest ich około 15 tysięcy. Negatywy pozostawione przez Orłowskiego wymagają zeskanowania, skatalogowania i opracowania.  Pracownicy Muzeum odkrywają na kliszach coraz to nowe niespodzianki.  – Władysław Orłowski pracował jako dziennikarz – mówi Zbigniew Malicki z Muzeum Dawnego Kupiectwa.  – Zdarza się, że na kliszach mamy zdjęcia Świdnicy, a zaraz klatkę dalej są zdjęcia na przykład z Wałbrzycha, a jeszcze dalej z na przykład Ząbkowic czy Lubina.

Część klisz jest w bardzo dobry stanie, część jednak podniszczona. Rozpoznanie tego, co widać na zdjęciach, więc nie będzie takie proste. – Na kliszach są zwykłe widoki, ale mamy też utrwalone ważne wydarzenia z historii regionu – mówi Monika Turzańska, pracownik Muzeum.  – Widać momenty wyburzania kamienic, moment, gdy zawaliła się wieża ratuszowa w Świdnicy, widać też  na przykład pasące się krowy w miejscu, gdzie dziś stoi osiedle Młodych. W tej chwili przeanalizowaliśmy jednak zaledwie kilka procent całości, więc liczymy na to, że najciekawsze przed nami.

– Na pewno zdjęcia z kolekcji będą eksponowane – mówi Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Już mamy pewne pomysły na cykl „Zaginiona Świdnica”.

Andrzej Dobkiewicz

4 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.