Press "Enter" to skip to content

Wielka astronom zaprasza na swoje urodziny

Spread the love

W sobotę 29 maja przypada 411. rocznica urodzin świdnickiej astronom Marii Kunic, której ławeczka znajduje się przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Ławeczka z Marią Kunic na świdnickim Rynku (foto: Świdnica 24.pl)

To ostatnie w związku z jubileuszem przygotowało wystawę plenerową oraz cykl wykładów poświęconych wybitnej astronomce. Maria Kunic urodziła się 29 maja 1610 w Świdnicy, w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i mieszkał w domu „Pod Złotym Chłopkiem” w Rynku. Posługiwała się siedmioma językami, znała się na muzyce, malarstwie i poezji, medycynie, farmacji, matematyce i astronomii. Uważając, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie teorii Mikołaja Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła Tablice Keplera. W okresie wojny trzydziestoletniej opuściła Świdnicę i zamieszkała najpierw w Byczynie, a następnie w Ołoboku w Polsce, gdzie powstało jej najsłynniejsze dzieło, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku – Urania propitia. Z okazji 411. rocznicy urodzin Marii Kunic świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na:

Okolicznościową wystawę plenerową „Maria Cunitia”; Miejsce: przy ławeczce z Marią Kunic, obok wejścia głównego do Muzeum Dawnego Kupiectwa; 28.05.2021-6.06.2021.

Wykład „Maria Cunitia i Elias von Loewen a astronomia siedemnastowiecznej Europy” prof. Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Miejsce: I piętro, Muzeum Dawnego Kupiectwa 29.05.2021 r. godz. 12.00.

Możliwość obejrzenia dwutomowego egzemplarza „Łaskawej Uranii” autorstwa Marii Kunic. Miejsce: parter, Muzeum Dawnego Kupiectwa; 28.05.2021-6.06.2021.

„Spotkaj się z Marią Kunic” historyczne impresje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”; Miejsce: Rynek 37, przy głównym wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa; 6.06.2021 r. godz. 12.00.

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.