Press "Enter" to skip to content

Zmarła ostatnia hrabianka z Książa

Spread the love

W niedzielę 10 października, w wieku 92 lat zmarła w Monachium Beatrice Maria Luise Margarethe, hrabianka von Hochberg-Pless i baronówna na Książu. Siostra księcia Bolko była ostatnią kobietą ze słynnego śląskiego rodu, która urodziła się na zamku Książ w1929 roku. Rodzinny zamek odwiedziła po raz ostatni w kwietniu 2014 roku.

Beatrice jako kilkuletnia dziewczynka na zamku Książ

Starsza siostra głowy rodu Hochbergów, księcia Bolko von Pless urodziła się w Książu 15 lipca 1929 roku. W zamku, który należał do jej rodziny w latach 1509-1943 spędziła pierwsze pięć lat swojego życia. W latach 1938-1940 zamieszkiwała górnośląską rezydencję Hochbergów w Pszczynie. Po wojnie odwiedziła Książ  po raz pierwszy w 2002 roku w towarzystwie brata. W czasie swojej ostatniej wizyty w 2014 roku, nie kryła wzruszenia zwiedzając dom, w którym upłynęło jej wczesne dzieciństwo. – Tutaj był mój plac zabaw – mówiła wskazując na oblegany dziś przez turystów dziedziniec honorowy. Wspominała także ducha, którym ją straszono i którego istnienie wszyscy traktowali śmiertelnie poważnie.

Hrabianka, która po urodzeniu została zarejestrowana jako pierwsze dziecko księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless (zm. 1938) z jego drugiego małżeństwa z hiszpańską markizą Klotyldą da Silva y Gonzales de Candamo (zm. 1978) w rzeczywistości była wnuczką jego i księżnej Daisy (zm. 1943).

Beatrice w młodym wieku

Jej rodzicami byli najmłodszy, książęcy syn z pierwszego małżeństwa Bolko (zm. 1936) i jego hiszpańska macocha, którą poślubił ostatecznie po jej rozwodzie z księciem w 1934 roku. W Książu mieszkała od urodzenia do 1934 roku. Beztroskie dzieciństwo na zamku dzieliła z młodszym bratem Konradem (1930-1934), który umarł na zapalenie opon mózgowych i został pochowany w książańskim parku.

– Mam wspomnienia dotyczące mojej babci Daisy, ale z czasu, kiedy mieszkała w wilii w Wałbrzychu. Pamiętam, że była wtedy bardzo chora i poruszała się na wózku. Bardzo dobrze pamiętam też ten wałbrzyski dom – wspominała.

Ostatnie lata swojego życia spędziła w Monachium, gdzie rodzina Hochbergów osiedliła się po II wojnie światowej. Wcześniej przez wiele lat mieszkała w Londynie, a w czasie swojego pierwszego małżeństwa z lekarzem Frankiem Lindemannem także w Seattle w USA, gdzie pracowała krótko jako modelka.  Z jej drugiego małżeństwa z węgierskim arystokratą Andreasem Rudnay de Rudno et Divekujfalu przyszła na świat jedna córka Olivia.  

W wydanym w 2018  roku dla rodziny i przyjaciół bardzo osobistym tomiku wspomnień rozwiała ostatecznie wątpliwości dotyczące jej faktycznego ojcostwa. We wstępie do publikacji Nic nie pozostało takie, jakim było! napisała: Przeszłość jest historią, przyszłość tajemnicą, ale każda chwila jest prezentem.

Mateusz Mykytyszyn

13 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.