Press "Enter" to skip to content

Zostaliśmy docenieni i nagrodzeni

Spread the love

Z pewnym opóźnieniem odebraliśmy nagrodę portalu Otmuchowskie Zabytki i Osobliwości, który 10 lat temu został założony przez propagatora historii, społecznika oraz inicjatora wielu wydarzeń kulturalnych i historycznych – Adriana Dwornickiego. Uroczysta, V Gala Otmuchowski Panoramicon odbyła się w połowie września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które Adrian Dwornicki przygotował we współpracy z Miejsko-Gminnym Domem Kultury w Otmuchowie.

Niestety, nie mogliśmy być obecni na gali ręczenia nagród…

– To jest nagroda ludzi dla ludzi i instytucji, które działają na rzecz kultury w nieszablonowy sposób. Na początku ograniczaliśmy się wyłącznie do ludzi działających lokalnie, od trzeciej edycji jesteśmy otwarci na wszystkich, a nagrodę przyznaje kapituła złożona z laureatów – mówi Adrian Dwornicki, pomysłodawca nagrody.

Podczas gali – na której niestety, nie mogliśmy być obecnie –  przybyli goście i laureaci mogli poznać historię powstania wręczanej nagrody, która została powołana do życia dla honorowania ludzi i instytucji kultury. Specjalnie przygotowana nagroda, czyli panorama Otmuchowa wypalana jest na plastrach drewna, które od czterech lat przygotowuje Natalia z pracowni pirograficznej Pirografia Pal Sześć z Lublina. Od czterech lat nagrodę charakteryzuje to, iż zeszłoroczni laureaci, wskazują przyszłych laureatów. Świdnicki Portal Historyczny wskazała ubiegłoroczna laureatka – pisarka i dziennikarka – Joanna Lamparska.

Podczas jubileuszowej V Gali Otmuchowskiego Panoramiconu zostały przyznane trzy nagrody. Otmuchowski Panoramicon 2022 otrzymali:

– Andrzej Dobkiewicz za prowadzenie Świdnickiego Portalu Historycznego, konsekwentne badanie i promowanie historii swojej małej Ojczyzny

– Janusz Skop za promowanie historii regionu, poprzez prowadzenie strony poświęconej historii pałacu w Kopicach oraz za działalność mającą na celu dokumentalizację fotograficzną regionalnego dziedzictwa,

– Anna i Jim Parton za zaangażowanie w tworzeniu i promowaniu lokalnej kultury i stworzenie z pałacu w Piotrowice Nyskie Palace ośrodka życia kulturalnego i artystycznego

… ale bardzo się cieszymy, że Świdnicki Portal Historyczny został dostrzeżony i doceniony

 – Dziękując kapitule Otmuchowskiego Panoramiconu za wyróżnienie chcę powiedzieć, że nagrodę tą traktuję, jako docenienie pracy całego zespołu redakcyjnego, osób współtworzących Świdnicki Portal Historyczny. Osób, które bez żadnych profitów finansowych, poświęcają swój wolny czas, aby badać dzieje Świdnicy, powiatu oraz Dolnego Śląska, a później publikują te informacje na naszym portalu. To wyróżnienie za ich wielką pasję, bezinteresowność i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Bez nich Świdnicki Portal Historyczny byłby z pewnością uboższy. Chcę im wszystkim przy tej okazji podziękować za dotychczasowy wkład pracy zarówno w zakresie merytorycznym, jak i za wsparcie na wielu innych płaszczyznach. Szczególne podziękowania kieruję m.in. do prezes Fundacji IDEA, która jest wydawca ŚPH – Agnieszki Dobkiewicz oraz redaktora naczelnego ds. naukowych – Sobiesława Nowotnego, czy naszych najaktywniejszych współpracowników – Bogdana Muchy z Żarowa, Rafała Wietrzyńskiego ze Świebodzic i Marka Żubryda ze Strzegomia. Powtarzam jednak, ta nagroda jest wyróżnieniem dla całego zespołu redakcyjnego, z którym możemy zrobić jeszcze wiele dobrego dla historii miasta i regionu. Cieszę się, że Świdnicki Portal Historyczny zaczyna być doceniany także poza Świdnicą i powiatem świdnickim – mówi redaktor naczelny ŚPH Andrzej Dobkiewicz.

12 LIKES

One Comment

  1. radosław zabielski radosław zabielski 3 października 2022

    Gratulacje….i życzymy dalszych sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.