Press "Enter" to skip to content

Gustavy ’2022

Spread the love

Na 1 października br. zaplanowano II edycję Święta Świebodzickich Zegarów Gustavy ’2022.

Obecna edycja będzie poświęcona różnym producentom zegarów, którzy wytwarzali je na terenie Świebodzic. Ich wyroby będziemy mieli okazję podziwiać na czasowej wystawie w małej Sali Młodzieżowego Domu Kultury w Świebodzicach, którą będzie trwała w dniach od 1 do 7 października i która będzie jednym z głównych atrakcji imprezy.

Eksponowane będą przede wszystkim zegary ścienne produkowane w stylu wiedeńskim pod koniec XIX wieku.

W programie tegorocznych Gustavów znalazły się także interesujące wykłady. Produkcja to jedno, ale dystrybucja tak wielkiej ilości wyrobów zegarowych to drugie. Jak to realizowano w XIX wieku opowie Oskar Olejnik, wybitny specjalista od historii i teraźniejszości na kolei. Jak każda ciekawa inicjatywa, tak i ta, musi być jakoś promowana, więc kolejną prelegentką będzie Joanna Rupnicka, regionalny koordynator ds. Filatelistyki z Wrocławia. Zaprezentuje ona, w jaki sposób Poczta Polska promuje lokalne imprezy, przysparzając im znakomitych pamiątek i materiałów promocyjnych.

W tym roku na Gustavach będzie także gościć Piotr Łukasiński, zegarmistrzem i konserwator dzieł sztuki a także prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa. Opowie nam, jak dbać i konserwować zegary, te stare, ale i te nowe i co zrobić, aby długo nam wskazywały dobry czas.

Na zakończenie cyklu prelekcji wystąpią Adam Mroziuk i Wojciech Magierski. Pierwszy z nich to znany świebodzicki zegarmistrz, miłośnik historii Świebodzic i zegarów Beckera, a drugi jest założycielem Muzeum Zegarów z Dolnego Śląska i jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów i znawców zegarów Beckera. Oprowadzą nas wirtualnie po XIX wiecznych Świebodzicach i opowiedzą, gdzie produkowano słynne na cały świat świebodzickie zegary. Odpowiedzą także na pytanie – dlaczego Świebodzice nazywano śląskim miastem zegarów. Organizatorzy przygotowali cenne pamiątki, wśród nich będą znaczki pocztowe z wizerunkami zegarów świebodzickich firm oraz okolicznościowy folder. Podczas Gustavów zostaną wręczone nagrody dla wyróżnionych osób, które wzięły udział w konkursie plastycznym „Jedno Miasto Wiele Zegarów”.

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.