Press "Enter" to skip to content

Zapomniana bitwa

Spread the love

Już 9 lipca w pałacu w Strudze będzie miała miejsce promocja książki historyka dr Dawida Golika i regionalisty Jarosława Kryski na temat bitwy pod Strugą, położonej nieco ponad 20 kilometrów od Świdnicy, jaka miała miejsce 6 lipca 1762 roku.

Była to pierwsza z dwóch bitew, jakie zostały stoczone pod Strugą w przeciągu kilkudziesięciu lat. Bardziej znana jest ta z 15 maja 1807 roku chociażby z tego względu, że uczestniczyli w niej polscy ułani, lansjerzy z Legii Nadwiślańskiej. W pierwszej bitwie stoczonej 260 lat temu Prusacy ulegli Austriakom. Nie mieli szczęścia także w drugiej bitwie, stoczonej 215 lat temu, w której przegrali ze wspomnianymi lansjerami polskimi. O ile pamięć o bitwie z 1807 roku była po 1945 roku dość mocno promowana – powstał m.in. szlak turystyczny i pomnik, o tyle pierwsza bitwa pomiędzy Pruskami i Austriakami, uległa zapomnieniu. I to jej monografię opracowali wspomniani autorzy.

O książce napisali:

Bardzo rzadko zdarza się, żeby potyczki takie jak ta pod Strugą z 1762 r. doczekały się własnych monografii. Jeszcze rzadziej są one tak szczegółowe i dokładne, jak ta napisana przez Dawida Golika i Jarosława Kryskę. Czytelnik bez trudu dostrzeże skalę podjętego przez autorów trudu w ilości przedstawianych mu detali w zakresie opisywanych miejsc, osób, rodzajów broni, czy specyfikacji jednostek biorących udział w bitwie. Z niecierpliwością należałoby teraz oczekiwać kolejnej pracy autorów poświęconej być może ważniejszemu i większemu wydarzeniu z czasów wojen śląskich. Zwłaszcza że biorąc pod uwagę zaprezentowany przez nich warsztat, byłaby to zapewne wyczerpująca temat monografia.  (dr Tomasz Karpiński)

Książka Adelsbach 1762. Zapomniana porażka Fryderyka Wielkiego stanowi cenne uzupełnienie polskiej historiografii, która w odniesieniu do okresu wojny siedmioletniej nie ma wielu dokonań. Będzie też ważną pozycją dla regionalistów i wszystkich mieszkańców okolic pola bitwy, chcących uzupełnić swoją wiedzę o historii lokalnej. W końcu, może być uznana za wzór dla innych autorów monografii bitew, w odniesieniu do wykorzystania źródeł do konstruowania narracji dotyczącej rekonstrukcji przebiegu starcia. (dr hab. Grzegorz Podruczny, prof. UAM)

Promocja książki Adelsbach 1762. Zapomniana klęska Fryderyka Wielkiego odbędzie się w sobotę 9 lipca o godz. 18.00 w oficynie pałacowej Pałacu w Strudze (ul. Wiejska 3). Godzinę wcześniej odprawiona zostanie w pobliskim kościele Msza Święta w intencji poległych w czasie bitwy żołnierzy.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.