Press "Enter" to skip to content

Inicjatywa obywatelska

Spread the love

Pan Krzysztof Szpilka, mieszkaniec Świdnicy, złożył do Przewodniczącego Rady Miejskiej i radnego wybranego z zachodniej części miasta – Jana Dzięcielskiego, interpelację w sprawie niszczejących drzwi w budynku przy ulicy Zachodniej 2 w Świdnicy.

Budynek przy ulicy Zachodniej 2 w Świdnicy

Budynek został wzniesiony w 1926 roku, za cztery lata będzie więc obchodził 100-lecie istnienia. Jednym z oryginalnych elementów, jakie się w nim zachowały są drzwi wejściowe do budynku, niestety pozostające w bardzo złym stanie technicznym. Chociaż zachowała się oryginalna wrzutka na listy i drewniane zdobienia, to zapewne stylowa klamka i szyldy zastąpione już zostały bezstylowym w swojej formie, współczesnym uchwytem.

 – Problem polega na tym, że o ile wiem, nie wszyscy mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej tego budynku dokładają się do funduszu remontowego. Znalazłem nawet osobę, która mogłaby przeprowadzić renowację tych drzwi, ale są potrzebne pieniądze. Dlatego zwróciłem się do przewodniczącego Dzięcielskiego, żeby zainteresował się sprawą i jakoś pomógł. Miasto ma przecież fundusze, żeby wspierać takie renowacje. Zależy mi na tym, bo jeżeli drzwi nie zostaną poddane renowacji i naprawione, pewnego dnia mogą zostać przez zarządcę budynku wymienione na „nowe”. Niestety w mojej dzielnicy mieliśmy już taki przypadek bezmyślnego działania, kiedy zniszczono stuletnią podstawę i misę starej fontanny przy ulicy Głównej i postawiono w tym miejscu obrzydliwy kwietnik – mówi Krzysztof Szpilka. – Mam nadzieję, że sprawą zainteresują się także inni radni, wybrani przez mieszkańców tej dzielnicy – Krzysztof Lewandowski, Mariusz Kuc czy Violetta Wiercińska.

Prawie 100-letnim drzwiom potrzebna jest renowacja

Interpelacja Krzysztofa Szpilki jest przykładem tego, że mieszkańcy miasta zaczynają dostrzegać potrzebę ratowana historycznych „okruchów” w mieście. Magistrat ma oczywiście bardzo ograniczone fundusze z racji ogólnej, trudnej sytuacji budżetowej samorządów w dzisiejszych czasach, ale naprawa prawie 100-letnich drzwi w budynku przy ulicy Zachodniej 2 tegoż budżetu z pewnością nie „położy”. Viribus Unitis? „Wspólnymi siłami” wspólnoty mieszkaniowej z Zachodniej 2 i miasta? Interpelację Krzysztofa Szpilki oczywiście jak najbardziej popieramy, a radnych reprezentujących tą dzielnicę miasta wywołujemy do tablicy i prosimy o zainteresowanie sprawą oraz jej pilotowanie. Niemal od razu w sprawie zareagował przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski, który 9 sierpnia złożył interpelację do władz miasta – zamieszczamy ją poniżej.Dziękujemy!

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

13 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.