Press "Enter" to skip to content

Odszedł Stefan Arczyński

Spread the love

Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po wiadomości o śmierci księcia Bolka von Hochberg, a kilka godzin później dotarła do nas kolejna smutna wiadomość.

W dniu 28 sierpnia 2022 roku, w wieku 106 lat zmarł Stefan Arczyński, wybitny polski fotograf związany z Dolnym Śląskiem. Wśród jego ogromnej kolekcji zdjęć znajdują się również te, które wykonał w Świdnicy, a które wielokrotnie znajdowały się na wydawanych, jeszcze czarno-białych pocztówkach.

Kamienica przy ulicy Kazimierza Pułaskiego i ratusz w Świdnicy w obiektywie Stefana Arczyńskiego

Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 roku w Essen (Niemcy) w rodzinie emigrantów z Wielkopolski. Był synem Wiktora Arczyńskiego, urzędnika państwowego i aktywnego działacza Związku Polaków w Niemczech oraz Heleny z domu Adamska. Od 1934 uczył się zawodu fotografa, a później podjął pracę w usługowym zakładzie fotograficznym w Essen. Wykonywał zdjęcia między innymi podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

Po wybuchu II wojny światowej został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, gdzie zajmował się analizą fotografii lotniczych. Przeniesiony do piechoty trafił na front wschodni, gdzie został fotoreporterem. Został ranny pod Stalingradem i po pobycie w lazarecie trafił do obozu jenieckiego na Łotwie, skąd cudem został zwolniony dzięki  działalność ojca w Związku Polaków w Niemczech. W 1946 roku uzyskał obywatelstwo polskie i trafił na Dolny Śląsk, najpierw do Lubawki, a następnie do Kamiennej Góry, gdzie otworzył zakład fotograficzny. W 1950 roku wyprowadził się do Wrocławia. Prowadził tu swój zakład fotograficzny i uczył fotografii we Wrocławskim Towarzystwie Fotograficznym. Dokumentował przede wszystkim życie Dolnego Śląska, ale nie stronił też od zdjęć związanych ze sztuką – teatr i balet. Był autorem zdjęć na okładki wielu polskich czasopism i pocztówek. Ponieważ sporo podróżował, istotną częścią kolekcji jego prac były zdjęcia reportażowe z Chin, Indii, USA i Afryki.

O śmierci Stefana Arczyńskiego poinformował w dzisiaj w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk:

Honorowy obywatel Wrocławia. Zmarł Stefan Arczyński. Miał 106 lat. Panie Stefanie, Wrocław i wszyscy jego mieszkańcy bez wyjątku zawsze będą Panu wdzięczni. A tysiące fotografii, które przez lata Pan wykonał są dla nas w wymiarze symbolicznym i prawdziwym – miejskim skarbem.

Zdjęcia Stefana Arczyńskiego są wspaniałym materiałem, który opowiada kilkudziesięcioletnią historię Dolnego Śląska po II wojnie światowej.

Cześć Jego Pamięci

Pocztówka ze zdjęciem Stefana Arczyńskiego
Pocztówka ze zdjęciem Stefana Arczyńskiego
7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.