Press "Enter" to skip to content

Zmarła ostatnia wnuczka księżnej Daisy

Spread the love

W dniu 10 września br. o godzinie 20.00 w Monachium, w wieku 89 lat zmarła ostatnia wnuczka księżnej Daisy i księcia Hansa Heinricha XV von Pless – hrabina Gioia Leutrum von Ertingen.

Mała Gioia w 1937 roku

Starsza siostra zmarłego w ubiegłym roku księcia Bolko von Pless pozostawiła po sobie troje dzieci, pięcioro wnuków i sześcioro prawnuków. Jej potomkowie przedłużyli linię potomków słynnej Daisy z Książa i Pszczyny do XXI. stulecia.

Wnuczka księżnej Daisy urodziła się w Monachium 11 października 1934 jako córka hrabiego Bolka von Hochberg i hrabiny Clothilde, z domu da Silva y Aricolar. Jej pełne imię i nazwisko rodowe to Hedwig Marie-Daisy Alexandra Rosita Gioia, hrabianka von Hochberg, baronówna na Książu. Księżna Daisy była nie tylko jej babką, ale także jedną z matek chrzestnych, po której otrzymała jedno ze swoich imion.

Wczesne dzieciństwo spędziła ze starszą siostrą Beatrice (1929-2021) i młodszym bratem Bolko w zamku Hochbergów w Pszczynie.

Pierwszym mężem hrabianki Gioi (tego imienia używała) był hrabia Alfred Schenk von Stauffenberg, obecnym Karl Magnus hrabia Leutrum von Ertingen.

Od lat 80. XX wieku odwiedzała dawne posiadłości rodowe w Książu i Pszczynie. W czerwcu 2009 roku wzięła udział w obchodach jubileuszu 500-lecia objęcia Książa przez Hochbergów. Po raz ostatni gościła w Książu w 2016 roku.

Tak o swojej o dwa lata starszej siostrze pisał w wydanych na dwa miesiące przed swoją śmiercią „Wspomnieniach śląskiego Księcia”, książę Bolko von Pless (1936-2022).

– Jak wspominałem w wielu miejscach tej książki, Gioia jest mi bardzo droga ze względu na swój dobry charakter, podobny wiek i wspólne losy w czasie wojny. Zawsze trzymaliśmy się razem. Przez wiele lat mieliśmy to samo grono znajomych. Gioia jest bardzo dobrym człowiekiem. Rozmowna, otwarta. Pracowała bardzo ciężko w Amerdingen, a potem w zamku Letrum. Zawsze dbała o wszystko, posiadłość, ogród, gości, dzieci. Była obowiązkowa i ludzka. Lubi żartować, ma poczucie humoru. She is easy going. Bardzo kocha kwiaty. Gioia jest bardzo dzielna. Nigdy nie narzeka.

Hrabianka Gioia (z lewej) podczas swojej ostatniej wizyty na zamku Książ w 2016 roku
8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.